Konfederacja po konsultacjach z prezydentem. Bosak i Mentzen odrzucają współpracę z PiS i PO

- Zadeklarowaliśmy, że zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami nie poprzemy ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani rządu PiS-u - oświadczył poseł-elekt Sławomir Mentzen po zakończeniu konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z politykami Konfederacji.

Publikacja: 25.10.2023 17:43

Liderzy tworzących Konfederację partii (od lewej: Sławomir Mentzen, Krzysztof Bosak i Grzegorz Braun

Liderzy tworzących Konfederację partii (od lewej: Sławomir Mentzen, Krzysztof Bosak i Grzegorz Braun) spotkali się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Andrzejem Dudą

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Konfederacja na konsultacje w Pałacu Prezydenckim wysłała pięciu posłów, którzy zasiądą w Sejmie X kadencji: Sławomira Mentzena (lidera Nowej Nadziei), Krzysztofa Bosaka (prezesa Ruchu Narodowego), Grzegorza Brauna (przewodniczącego Konfederacji Korony Polskiej), Włodzimierza Skalika i Przemysława Wiplera.

Przed rozmową z prezydentem Andrzejem Dudą współprzewodniczący Konfederacji Krzysztof Bosak przekazał dziennikarzom, że reprezentanci formacji będą mówić, jak rozumieją rację stanu w kontekście obecnej sytuacji politycznej.

Czytaj więcej

Konsultacje u prezydenta Andrzeja Dudy: Donald Tusk w Pałacu Prezydenckim

- Będziemy zwracać uwagę na najważniejsze wyzwania związane z zachowaniem polskiej wolności, polskiej niepodległości w kontekście wyzwań tak gospodarczych, jak i prawnych, ustrojowych, które stoją przed Polską - powiedział szef koła Konfederacji Sejmu IX kadencji.

Konfederacja w koalicji? Jednoznaczna deklaracja Krzysztofa Bosaka

- Jeżeli chodzi o nasze podejście do formowania nowego rządu, tutaj po wyborach w Konfederacji nic się nie zmieniło. Nie zamierzamy tworzyć większości rządzącej ani z PiS-em, ani z Platformą. Jesteśmy partią, która proponuje zmianę na scenie politycznej, proponujemy Polakom prawdziwą alternatywę opartą na podejściu merytorycznym. Jeżeli przyjdzie nam być przez najbliższą kadencję w opozycji, to oczywiście jesteśmy gotowi reprezentować interesy Polaków, dbać o polski interes narodowy, o polską rację stanu - oświadczył Krzysztof Bosak.

Sławomir Mentzen: Poprzemy ustawy, które uważamy za słuszne

Po zakończeniu konsultacji z prezydentem Andrzejem Dudą posłowie Konfederacji wystąpili na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim.

Liderzy i posłowie Konfederacji: Sławomir Mentzen, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun, Włodzimierz Skal

Liderzy i posłowie Konfederacji: Sławomir Mentzen, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun, Włodzimierz Skalik i Przemysław Wipler na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Andrzejem Dudą i członkami KPRP

PAP/Radek Pietruszka

- Rozmawialiśmy o sytuacji zarówno krajowej, jak i zagranicznej. Zadeklarowaliśmy, że zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami nie poprzemy ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani rządu PiS-u. Naszym interesem jest realizowanie naszego programu, w związku z czym będziemy oczywiście popierać wszystkie ustawy, które uważamy za słuszne, sprzeciwiać się wszystkim ustawom, które uważamy za szkodliwe - niezależnie od tego, kto te ustawy będzie proponował - oświadczył lider partii Nowa Nadzieja, współprzewodniczący Konfederacji Sławomir Mentzen.

- Wymieniliśmy się spostrzeżeniami dotyczącymi polskiego bezpieczeństwa rozumianego szeroko - zarówno bezpieczeństwa energetycznego, żywieniowego, militarnego, relacji Polski z Unią Europejską - dodał.

Sławomir Mentzen ocenił, że spotkanie polityków Konfederacji z prezydentem Andrzejem Dudą było "bardzo ciekawe, owocne", wyraził przy tym nadzieję, że rozmowy były konstruktywne.

Czytaj więcej

Czy Duda zapowiedział, że powierzy misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu?

O czym posłowie Konfederacji rozmawiali z prezydentem Andrzejem Dudą?

Głos zabrał także współprzewodniczący Konfederacji Krzysztof Bosak. Poinformował, że posłowie Konfederacji podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim poruszyli cały szereg tematów oraz odpowiadali na pytania Andrzeja Dudy dotyczące formowania się koalicji.

Czytaj więcej

Trzecia Droga po rozmowie z prezydentem. Andrzej Duda zasugerował kiedy zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu

- My również pytaliśmy prezydenta o jego ocenę sytuacji, w jakiej jest państwo polskie, o kondycję polskiej obronności, stan uzbrojenia, przekazywanie polskiego uzbrojenia na Ukrainę, relacje z władzami państwa ukraińskiego, w tym z prezydentem Zełenskim, stosunek państwa polskiego, jego najwyższych władz, w tym prezydenta, do konfliktu bliskowschodniego, o potępienie zbrodni wojennych, niezależnie kto ich dokonuje, o kwestie traktatu pandemicznego, także o kwestie zabezpieczenia i gwarancji własności czy życia ludzkiego w państwie polskim, polskiej suwerenności, kwestie związane z ewentualną nowelizacją traktatów unijnych - relacjonował Krzysztof Bosak.

Poseł powiedział, że podczas konsultacji w Pałacu Prezydenckim poruszono "bardzo szeroki zakres tematów" ważnych dla polityków i wyborców Konfederacji.

Czytaj więcej

Nowa Lewica po konsultacjach z prezydentem. Biedroń zabrał z pałacu długopis

Krzysztof Bosak ocenił, że rozmowa była "bardzo pożyteczna". Szef koła Konfederacji (w nowym Sejmie partia utworzy klub) mówił, że przedstawiciele formacji otrzymali od prezydenta zaproszenie "do dalszego kontaktu". Poseł poinformował, że Konfederacja "z pewnością" z skorzysta z zaproszenia podczas nadchodzącej kadencji Sejmu, "dopóki Andrzej Duda jest prezydentem, po to żeby dbać o realizację programu Konfederacji".

Konsultacje prezydenta z reprezentantami komitetów, które dostały się do Sejmu

We wtorek i środę w Pałacu Prezydenckim w Pałacu Prezydenckim odbyły się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą reprezentowane w Sejmie X kadencji. Oficjalne wyniki wyborów 2023, podane przez PKW, pokazują, że w nowym Sejmie PiS będzie miało 194 mandaty, Koalicja Obywatelska - 157, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, zaś Konfederacja - 18.

Czytaj więcej

Oświadczenie opozycji: Jest kandydat na premiera

We wtorek liderzy KO, Trzeciej Drogi i Lewicy oficjalnie ogłosili, że mają wspólnego kandydata na premiera (przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska). - Potwierdziliśmy gotowość pełnej współpracy i tworzenia nowej większości w przyszłym parlamencie - oświadczył lider PO.

Prezydent Andrzej Duda podsumuje konsultacje

Po spotkaniu z Andrzejem Dudą przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia przekazał, że prezydent "jasno dał do zrozumienia, że zwoła pierwsze posiedzenie nowego Sejmu w prawdopodobnie w ostatnim momencie".

Czytaj więcej

Hołownia zapowiada "partnerski rząd Tuska". Trzecia Droga chce marszałka Sejmu

Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak–Bandych zapowiedziała, że w czwartek 26 października o godz. 12:00 prezydent Andrzej Duda podsumuje przebieg konsultacji.

Konfederacja na konsultacje w Pałacu Prezydenckim wysłała pięciu posłów, którzy zasiądą w Sejmie X kadencji: Sławomira Mentzena (lidera Nowej Nadziei), Krzysztofa Bosaka (prezesa Ruchu Narodowego), Grzegorza Brauna (przewodniczącego Konfederacji Korony Polskiej), Włodzimierza Skalika i Przemysława Wiplera.

Przed rozmową z prezydentem Andrzejem Dudą współprzewodniczący Konfederacji Krzysztof Bosak przekazał dziennikarzom, że reprezentanci formacji będą mówić, jak rozumieją rację stanu w kontekście obecnej sytuacji politycznej.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Politycy PiS o koalicji rządzącej. „Myśleliśmy, że to mafia, a to gang Olsena”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Polityka
Marek Kozubal: Wiatraczek do chłodzenia dla Bosaka, czyli jak wojsko ma walczyć z anarchią
Polityka
Kurski i nie tylko. Europejski problem PiS
Polityka
Pawłowicz żąda przeprosin od Hołowni. Przedstawiła ich treść i warunki
Polityka
„Rzecz w tym”: Areszt dla Romanowskiego. „Gdyby chciał mataczyć, to mógł to zrobić już sto razy”