Joe Biden poprosi Kongres jednocześnie o pieniądze na broń dla Izraela, Tajwanu i Ukrainy?

Przedstawiciele administracji Joe Bidena w nieoficjalnych rozmowach przekazują parlamentarzystom, że Biały Dom przygotowuje wniosek o dodatkowe środki, który ma zostać skierowany do Kongresu i w którym administracja Joe Bidena występuje jednocześnie o pieniądze dla Izraela, Ukrainy, Tajwanu oraz na wzmocnienie bezpieczeństwa granicy USA.

Publikacja: 12.10.2023 05:07

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 596

Informacje takie przekazuje NBC News, powołując się na dwóch przedstawicieli Kongresu, przedstawiciela administracji oraz przedstawiciela Departamentu Obrony.

Wniosek o środki na pomoc wojskową dla Ukrainy i Izraela - rozmowy trwają

Prośba ma być - jak twierdzą przedstawiciele administracji - odpowiedzią na to, że dodatkowe wsparcie wojskowe dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu pustoszy magazyny amerykańskiej armii, w związku z czym dodatkowe pieniądze mają być przeznaczone na produkcję nowej broni i amunicji.

Biden zapowiedział we wtorek, że "gdy Kongres zbierze się, poprosimy ich, aby podjęli pilne działania, by sfinansować potrzeby w zakresie bezpieczeństwa narodowego naszych kluczowych partnerów".

Doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, oświadczył we wtorek, że Biały Dom przygotowuje projekt wniosku w tej sprawie, który zostanie skierowany do Kongresu.

Czytaj więcej

Fortel administracji Joe Bidena: Chce połączyć pomoc dla Izraela z pomocą dla Ukrainy

- Jaką dokładnie formę on przybierze, zostanie jeszcze wypracowane - zastrzegł.

Na środowej konferencji w Białym Domu rzecznik Rady Bezpieczeństwa, John Kirby, mówił o możliwości wystąpienia z jednym wnioskiem, który łączy prośbę o środki na pomoc wojskową dla Izraela, Ukrainy i Tajwanu. Jak dodał w tej sprawie toczą się "aktywne rozmowy".

- Nie jestem przygotowany, by mówić o szczegółach tych rozmów (...) ale aktywnie rozmawiamy o dodatkowych środkach - podkreślił.

Dlaczego Biały Dom chce łączyć sprawę pomocy dla Izraela, Tajwanu i Ukrainy?

Biały Dom i niektórzy parlamentarzyści rozmawiali już wcześniej o połączeniu wniosków o pomoc dla Ukrainy i Izraela. Szef komisji ds. zagranicznych Izby Reprezentantów, Michael McCaul z Teksasu (Partia Republikańska) oświadczył, że jest otwarty na pakiet, w którym połączona zostałaby pomoc dla Izraela, Ukrainy i Tajwanu, a także dodatkowe środki na zapewnienie bezpieczeństwa na granicy USA z Meksykiem, która poddawana jest dużej presji ze strony migrantów z Ameryki Łacińskiej.

W ubiegłym miesiącu 93 kongresmenów Partii Republikańskiej głosowało za poprawką do ustawy o budżecie obronnym USA wstrzymującą pomoc wojskową dla Ukrainy

Jednak pomysłowi temu sprzeciwia się część kongresmenów Partii Republikańskiej. Przedstawiciele prawego skrzydła Partii Republikańskiej są przeciwni przekazywaniu kolejnych środków na pomoc wojskową dla Ukrainy.

W ubiegłym miesiącu 93 kongresmenów Partii Republikańskiej głosowało za poprawką do ustawy o budżecie obronnym USA, przedstawioną przez kongresmena Matta Gaetza i przewidującą wstrzymanie pomoc wojskowej Ukrainie.

Informacje takie przekazuje NBC News, powołując się na dwóch przedstawicieli Kongresu, przedstawiciela administracji oraz przedstawiciela Departamentu Obrony.

Wniosek o środki na pomoc wojskową dla Ukrainy i Izraela - rozmowy trwają

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wiadomość przed strzałami na wiecu Donalda Trumpa. „13 lipca będzie moja premiera”
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Komentarze po wyborze Ursuli von der Leyen. „Pani miejsce jest w więzieniu”
Polityka
„Rzecz w tym”: Von der Leyen znowu w KE. „Nawet jak zagłosujemy przeciw, to jaka jest alternatywa?”
Polityka
Pierwsze dni Grzegorza Brauna w europarlamencie. Interweniowała straż pożarna
Polityka
Europarlament wybrał przewodniczącą KE. Zielone światło dla Ursuli von der Leyen