Korea Płn.: Kara śmierci dla ciężarnej za palec wymierzony w dziadka Kima

Południowokoreańskie Ministerstwo ds. Zjednoczenia podało do informacji publicznej informacje z opracowanego przez siebie raportu dotyczącego łamania praw człowieka w Korei Północnej. 450-stronicowy raport oficjalnie ma zostać zaprezentowany w piątek, ale agencja Yonhap opisuje już jego treść.

Publikacja: 30.03.2023 14:53

Kim Dzong Un

Kim Dzong Un

Foto: AFP

Raport opiera się o zeznania 508 uciekinierów z Korei Północnej dotyczące ok. 1 600 przypadków łamania praw człowieka, których władze z Północy miały dopuścić się w latach 2017-2022.

Ministerstwo przygotowuje takie raporty co roku, od 2018 r., ale po raz pierwszy upubliczniło swoje ustalenia.

Czytaj więcej

Korea Płn. chwali się nowymi, mniejszymi głowicami jądrowymi. "Niepokojące"

"Publikacja raportu odzwierciedla determinację rządu w zakresie poprawy sytuacji Północy jeśli chodzi o prawa człowieka" - głosi oświadczenie Ministerstwa ds. Zjednoczenia.

Z raportu wynika, że życie obywateli Korei Północnej jest "poważnie" zagrożone w związku z "arbitralnym" stosowaniem siły przez władze Korei Północnej. 

Sześciu nastolatków w wieku 16-17 lat zostało rozstrzelanych przez pluton egzekucyjny za oglądanie filmów z Korei Południowej i zażywanie opium

W raporcie można przeczytać, że północnokoreański reżim dokonuje zakrojonych na szeroką skalę egzekucji i sięga po karę śmierci nawet za takie działania, jak oglądanie i rozpowszechnianie nagrań wyprodukowanych w Korei Południowej, a także za aktywność związaną z kultem religijnym.

W 2020 roku Północ przyjęła przepisy, wprowadzające karę do 10 lat robót przymusowych dla osób, które "rozpowszechniają zewnętrzną kulturę i informacje spoza Korei Północnej". Kary są surowsze jeśli dotyczy to oglądania i rozpowszechniania nakręconych w Korei Południowej filmów, seriali, a także utworów muzycznych i teledysków z Południa.

W raporcie można przeczytać, że w Korei Północnej organizuje się publiczne egzekucje, a czasem wyroki śmierci są wykonywane na osobach niepełnoletnich i ciężarnych kobietach.

Autorzy raportu opisują przypadek ciężarnej kobiety straconej publicznie za rozpowszechnianie nagrania w 2017 roku, na którym kobieta ta tańczyła wyciągając palec w stronę portretu Kim Ir Sena, założyciela Korei Północnej i rządzącej nią dynastii Kimów (Kim Ir Sen jest dziadkiem obecnego przywódcy, Kim Dzong Una).

W 2015 roku sześciu nastolatków w wieku 16-17 lat zostało rozstrzelanych przez pluton egzekucyjny za oglądanie filmów z Korei Południowej i zażywanie opium - głosi raport.

Autorzy raportu zarzucają też władzom Korei Północnej przeprowadzanie eksperymentów medycznych na osobach chorych psychicznie, bez wyrażenia przez nie świadomej zgody.

Polityka
Ambasador Brzeziński: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest „strategiczną porażką”
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Rosyjska Duma uchwali zakaz zmiany płci? "Unikanie mobilizacji"
Polityka
Le Pen: Ukraina należy do sfery wpływów Rosji
Polityka
Blinken: Rosja mówiła o drugiej armii świata. Teraz to druga armia na Ukrainie
Polityka
Nawalny poprosił służbę więzienną o kangura. Wniosków było więcej
Polityka
Orban wzywa Ukraińców do rozmów z Rosją. Kijów odpowiada premierowi Węgier