UE będzie rozmawiać o zakazie wydawania wiz turystycznych Rosjanom

Unia rozważa zakaz wydawania wiz dla obywateli Rosji. Potwierdził to „Rz” szef MSZ Czech.

Publikacja: 24.08.2022 23:00

UE będzie rozmawiać o zakazie wydawania wiz turystycznych Rosjanom

Foto: Adobe stock

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 183

Ministrowie spraw zagranicznych UE zbiorą się na nieformalnym spotkaniu w Pradze 31 sierpnia, gdzie będą m.in. dyskutować o coraz głośniej wyrażanym sprzeciwie wobec polityki wydawania wiz turystycznych Rosjanom.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Nie chcemy dzieci Putina w Europie

Finlandia i kraje bałtyckie wskazują na względy etyczne, ale także te dotyczące bezpieczeństwa. – Odwiedzanie Europy to przywilej, a nie prawo człowieka – powiedziała premier Estonii Kaja Kallas.

Czytaj więcej

Przywódcy UE chcą zakazać wjazdu Rosjanom. Groźni jak Covid-19

Z drugiej strony są głosy sprzeciwiające się karaniu „zwykłych” Rosjan i umożliwieniu im ucieczki przed reżimem Putina.

Czytaj więcej

Solidarność z Europą czy z Rosją

– Wszystkie podejmowane przez nas decyzje nie powinny komplikować wyjazdu z kraju, oderwania się od przywództwa i dyktatury w Rosji – oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Gospodarzem spotkania będą Czechy, bo to one kierują w tym półroczu rotacyjnie pracami UE. I zamierzają zaproponować ograniczenia lub nawet zakaz wydawania wiz turystycznych Rosjanom.

– W sytuacji, gdy Rosja wypowiedziała wojnę wszystkim międzynarodowym zasadom w sferze bezpieczeństwa, chyba możemy wprowadzić taki środek. Poza tym uważnie słuchamy takich państw jak Finlandia, które mają granicę z Rosją. I mówią o zagrożeniu bezpieczeństwa – powiedział „Rzeczpospolitej” Jan Lipavský, szef czeskiego MSZ.

Podkreślił, że chodzi wyłącznie o wizy turystyczne, wciąż natomiast możliwe byłoby wydawanie wiz humanitarnych. Lipavský nie jest pewien, czy propozycja zakazu będzie przyjęta, ale według niego dyskusja jest potrzebna i może stanowić wskazówkę dla Komisji Europejskiej do opracowania odpowiedniej propozycji legislacyjnej.

Czeski minister nie zgadza się z argumentem, że zaprzestanie wydawania wiz turystycznych uderzy w zwykłych Rosjan. – Oni nie jeżdżą do UE. Te wizy dostają przedstawiciele rosyjskich elit – powiedział. I zwrócił uwagę, że w żaden sposób nie odczuli oni wojny przeciw Ukrainie. – Tam giną żołnierze z Donbasu i Syberii. Putin chroni elity przed skutkami wojny – dodaje Lipavský.

Część krajów UE, w tym Finlandia, kraje bałtyckie, Polska i Czechy, ograniczyła już znacząco wydawanie wiz turystycznych Rosjanom. Jednak ciągle mogą oni uzyskać ten dokument w konsulatach pozostałych państw strefy Schengen. Dlatego niektóre państwa Europy Wschodniej apelują o ogólnounijny zakaz.

Eksperci, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita”, wskazują na trudności prawne wprowadzenia takiego mechanizmu. Decyzje wizowe mają charakter indywidualny i powinny być wydawane odrębnie dla każdego wnioskującego. Oparcie odmowy wyłącznie na kryterium narodowości składającego wniosek mogłoby nieść ryzyko podważenia takich decyzji przez unijny Trybunał Sprawiedliwości jako nieproporcjonalnych do skali zagrożenia dla porządku publicznego.

Polityka
Pierwsze dni Grzegorza Brauna w europarlamencie. Interweniowała straż pożarna
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Europarlament wybrał przewodniczącą KE. Zielone światło dla Ursuli von der Leyen
Polityka
Wnuczka Trumpa: Chcę, by Ameryka wiedziała, jaki jest naprawdę. To normalny dziadek
Polityka
Nancy Pelosi powiedziała Bidenowi, że nie wygra z Donaldem Trumpem
Polityka
Prezydent Joe Biden przerywa kampanię w Las Vegas. Komunikat Białego Domu