Filipińczycy wybiorą następcę Rodrigo Duterte w maju 2022 roku. Sam Duterte nie może - zgodnie z konstytucją - ubiegać się o reelekcję.

Wraz z Pacquiao, jako jego kandydat na wiceprezydenta, wystartuje Lito Atienza, zastępca spikera izby niższej parlamentu.

- Moim priorytetem jest wygranie z pandemią, tak abyśmy mogli zacząć uzdrawiać gospodarkę - mówił Pacquiao ogłaszając swoją kandydaturę.

Czytaj więcej

Filipiny: Córka prezydenta wciąż na czele sondaży. Prezydent traci poparcie

Obecnie w sondażach znany bokser zajmuje czwarte miejsce - w jednym z ostatnich uzyskał 12 proc. wskazań.

Start w wyborach prezydenckich zapowiedzieli już również senator Panfilo Lacson, były komendant policji i burmistrz Manilii, Francisco "Isko Moreno" Domagoso.

We wszystkich sondażach prezydenckich najwięcej głosów uzyskuje obecnie Sara Duterte-Carpio, córka obecnego prezydenta

Z kolei prezydent Duterte zapowiedział, że - by "dalej służyć społeczeństwu" - wystartuje w wyborach na wiceprezydenta (konstytucja mu tego nie zabrania). 

We wszystkich sondażach prezydenckich najwięcej głosów uzyskuje obecnie Sara Duterte-Carpio, córka obecnego prezydenta. Duterte-Carpio jak dotąd jednak wykluczała swój start w wyborach.

43-letnia Duterte-Carpio jest burmistrzem Davao City, miasta, którym przed objęciem urzędu prezydenta rządził jej ojciec.

Kandydaci na prezydenta mają czas na zarejestrowanie kandydatur do 8 października. Do 15 listopada kandydaci będą mogli zmienić zdanie ws. kandydowania - wówczas w miejsce rezygnujących ze startu mogą zostać zarejestrowani inni kandydaci.