Unijny komisarz Johannes Hahn, który wcześniej uczestniczył w mediacjach pomiędzy skłóconymi liderami, powiedział, że Komisja Europejska wyraża żal, iż Macedonia nie dotrzymała terminu 6 października.
Warto przypomnieć, że wspomniany termin został ustalony przez Hahna podczas jego wizyty w Macedonii w zeszłym miesiącu. Dodatkowo kilka dni temu partie tworzące koalicję rządową, zaproponowały ustawę zakazującą publikacji jakichkolwiek materiałów związanych z nielegalnymi podsłuchami, które wstrząsnęły rządem Nikoli Gruewskiego. Projekt ustawy przewiduje surowe kary co najmniej czterech lat więzienia za taką publikację.
Należy pamiętać, że lider macedońskiej opozycji Zoran Zaew jest oskarżony o próbę zamachu stanu we współpracy z zagranicznym wywiadem. Zaew także opublikował nagrania z podsłuchów, na których słychać, jak członkowie rządu i służb specjalnych ustalają wyniki przyszłych rozpraw oraz nominacje sędziowskie.
Według Zorana Zaewa, premier Gruewski i szef kontrwywiadu mieli również nielegalnie podsłuchiwać ponad 20 tys. osób nie tylko ze świata polityki, ale także dziennikarzy, osoby duchowne oraz przedstawicieli mniejszości.