Wakacje z zabytkami. Podlasie i Lubelszczyzna

Gdzie stoi największa w Polsce piramida? Gdzie według legendy król Kazimierz Wielki wybudował zamek dla swojej żydowskiej kochanki? Czy Pac był wart „pałaca” i gdzie ten pałac się znajduje?

Wakacje z zabytkami. Pomorze Gdańskie i Szczecińskie

Co łączy Warcino z Rzucewem? Należały do wybitnych postaci. W pierwszej miejscowości rezydencję miał żelazny kanclerz Otto von Bismarck, a w drugiej – król Jan III Sobieski i królowa Marysieńka.

Wakacje z zabytkami. Warmia i Mazury

W Kadynach wypoczywała rodzina cesarska, a w greckokatolickim kościele w Górowie Iławeckim można podziwiać wyjątkowe dzieła Jerzego Nowosielskiego. Warto odwiedzić też twierdze kryjące tajemnice przeszłości.

Wakacje z zabytkami Małopolska i Podkarpacie

Kto wie, że przez rok w bieckim zamku mieszkał Władysław Łokietek, a w fortalicji w Przecławiu – przez trzy wieki – potomkowie Mikołaja Reja? Kto wie, że w imbramowickim klasztorze przechowuje się dzieło Jana Brueghela Starszego?

Wakacje z zabytkami. Opolskie i Śląsk

Co ma wspólnego ratusz w Brzegu z Zamkiem Królewskim w Warszawie? Jakie napisy odkryto w średniowiecznej piastowskiej wieży w Opolu? Dlaczego maszyna parowa z Anglii już w XVIII w. trafiła do Tarnowskich Gór?