Tomasz Piechal: Rosja według Putina. Skazana na wieczną wojnę

W ciągu ponad dwóch dekad swoich rządów Władimir Putin stworzył nową mitologię swego państwa. Mitologię, która skazuje Rosję na trwanie w wiecznej wojnie.

Aktualizacja: 15.03.2024 12:34 Publikacja: 15.03.2024 10:00

Władimir Putin buduje społeczeństwo, które ma być gotowe do poświęceń i walki o odbudowę imperium. N

Władimir Putin buduje społeczeństwo, które ma być gotowe do poświęceń i walki o odbudowę imperium. Na zdjęciu festiwal „Rosja zmienia świat” zorganizowany w Sankt Petersburgu z okazji ustanowionego jeszcze w ZSRR Dnia Obrońcy Ojczyzny, 23 lutego 2024 r.

Foto: Olga MALTSEVA/AFP

Rosyjska demokracja jest już bardzo odległym wspomnieniem niespełnionych nadziei na inną Rosję. Mniej agresywną, pozbawioną brzemienia grzechu rewizjonizmu, rozliczoną ze swoją przeszłością. Tylko czy te nadzieje kiedykolwiek mogły się ziścić? Rozstrzygnięcie rosyjskich wyborów prezydenckich, formalnie przeprowadzanych 15-17 marca 2024 r., jest sprawą oczywistą od dawna, kwestią do rozważań pozostaje tylko to, jak wysoki procent poparcia dla Władimira Putina władze postanowią ogłosić publicznie.

Obecny władca Kremla rządzi w Rosji już od ponad 24 lat. Wyrosły całe pokolenia młodych Rosjan, którzy nie znają rzeczywistości innej od tej, w której na czele ich państwa stoi Putin – w końcu nawet podczas pojedynczej kadencji Dmitrjia Miedwiediewa wiadomo było, kto realnie dzierżył ster władzy. Całe generacje Rosjan zostały uformowane pod rządami byłego oficera KGB, wychowane i ukształtowane zgodnie z wolą systemu, który współtworzył ze swoim otoczeniem.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Irena Lasota: Rządzący nad Wisłą są niekonsekwentnymi optymistami