Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 08.12.2023 09:36 Publikacja: 17.11.2023 17:00
Demonstracja w Warszawie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Jedną z przyczyn, którą wskazywali politycy PiS, szukając powodów utraty władzy, była decyzja Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. dotycząca aborcji. Ci sami, którzy jeszcze przed wyborami zapewniali, że PiS ma wygraną w kieszeni, a ci, którzy mówią, że jest inaczej, żyją w bańce – teraz, po wyborach, przekonywali: od początku było wiadomo, że trzy lata temu nastąpił tak wielki społeczny wstrząs, że przy tak dużej frekwencji, która była efektem społecznej mobilizacji – również w efekcie Czarnego Protestu – nie dało się wygrać. Mniejsza z tym, że zmienili zdanie, ciekawsze było to, że w rozmowach „off-the-record” zaczęli ujawniać dane, które mieli schowane przed wyborami – pokazujące zarówno poziom tąpnięcia poparcia po 22 października 2020 r., jak też efektywność profrekwencyjnych akcji społecznych z czasu kampanii wyborczej, które były kierowane do kobiet. Rzeczywiście liczba tych profrekwencyjnych kampanii na różnych poziomach była ogromna. Ale zwalanie winy za przegraną na ciemne siły, które zachęciły młodych do głosowania, nie wydaje się najsensowniejszym sposobem wyciągania wniosków z przegranej.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Czy powrót „Flashbacka”, legendarnej platformówki sprzed 30 lat, okazał się udany?
Odrzucenie całej, zdobywanej od Arystotelesa, przez św. Tomasza aż do nowożytności wiedzy o ludzkiej duszy i charakterze jest tak samo „otwierające przed człowiekiem nowe horyzonty”, jak dla fizyki wyzwalające byłoby zniszczenie dorobku Newtona, Faradaya i Einsteina razem wziętych.
Olga Ptak w swoich esejach o śmierci potrafi wprowadzić nas w intymną przestrzeń, w której przestajemy być intruzami czy turystami.
Są fenomeny, które zdarzają się tak nagle w masowej skali, jeżeli powstaną ku temu jakieś podstawowe warunki. Co będzie dalej? Tu pojawia się znak zapytania, bo polskie zrywy miewały to do siebie, że szybko mijały - mówi prof. Piotr Sztompka, socjolog.
Wysadzenie w powietrze banku centralnego, likwidacja edukacji publicznej, zamknięcie większości ministerstw… Nie wiadomo, który z pomysłów Javiera Milei jest najbardziej szalony. Ale prawdziwa tragedia zdarzy się, jeśli żaden nie zostanie wprowadzony w życie.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Amerykanka, która zaatakowała miską z jedzeniem pracownicę sieci Chipotle dostała wybór – zamiana więzienia na pracę w fast foodzie.
14 grudnia Europejski Trybunał Praw Człowieka wyda orzeczenie w sprawie M.L. przeciwko Polsce. Sprawa dotyczy głośnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku o niedopuszczalności aborcji z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu.
Przedstawiciele generacji Z nie przepadają za pracą z biura. Odpowiedzią wielu firm na tę niechęć są już już tylko udogodnienia w biurach, ale coraz częściej efektowne, „instagramowe” wnętrza, które świetnie wyglądają w social mediach.
W „20 tysiącach gatunków pszczół” Estibaliz Urresola Solaguren opowiada o dramatach trzech pokoleń kobiet.
Dworzec Metropolitalny, długo wyczekiwana przez mieszkańców Lublina – i nie tylko – inwestycja, otrzymała pozwolenie na użytkowanie. Z obiektu, który będzie prawdopodobnie najbardziej innowacyjnym architektonicznie dworcem w Polsce, korzystać będzie można już niebawem, bo na początku nadchodzącego roku.
Młodzi dorośli z Polski mocniej od rówieśników z innych państw rozumieją powody, dla których pary zwlekają z decyzją o posiadaniu potomstwa.
Zrozumienie dla nieposiadania dzieci jest w Polsce rekordowo wysokie. Badanie oparto na 34 wywiadach grupowych i 10 tys. ankiet.
Tegoroczny wybór "Człowieka roku" może niektórych zaskoczyć. Magazyn "Time" ogłosił, że w tym roku tytuł ten postanowił przyznać amerykańskiej gwieździe muzyki pop, Taylor Swift.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski dziękuje Ukraińcom, którzy "rozumieją wyzwania wynikające z wojny" i oszczędzają energię elektryczną.
Wyrok TSUE z 7 grudnia mówi, że klient nie musi oddawać nawet kwoty kredytu. Teraz sądy mają wszelkie dane, żeby sprawy frankowe załatwiać na pierwszej rozprawie – mówi radca prawny Mariusz Korpalski.
Rozpoczęło się robocze spotkanie Donalda Tuska, kandydata nowej większości na premiera, ze wszystkimi przyszłymi ministrami. Według nieoficjalnych doniesień, w rządzie mają znaleźć się m.in. Radosław Sikorski, Władysław Kosiniak-Kamysz, Krzysztof Gawkowski, Barbara Nowacka czy Paulina Hennig-Kloska.
Unijna dyrektywa zmusza państwa członkowskie EU do doliczenia „kosztów” emisji CO2 do opłat drogowych, co musi nastąpić w najbliższych trzech miesiącach.
Sebastian M., podejrzewany o spowodowanie tragicznego wypadku na A1 we wrześniu br., może szybko nie pojawić się w Polsce - wynika z ustaleń Wirtualnej Polski. Wobec łodzianina toczy się postępowanie ekstradycyjne. Polscy śledczy odbyli online "robocze" spotkanie przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Mimo głośnego sprzeciwu podczas czwartkowych obrad, radni miasta stołecznego Warszawy zdecydowali, że od lipca 2024 r. w mieście zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu. Obejmie ona mniejszy obszar, niż pierwotnie proponowano.
Tajwan poinformował w piątek, że 12 chińskich myśliwców i balon przekroczyły w piątek tzw. linię mediany - a więc nieformalną linię dzielącą Cieśninę Tajwańską na część chińską i tajwańską
75 proc. producentów filmów w Polsce uważa, że bez programu zachęt przynajmniej część ich projektów nie ruszyłaby – wynika z raportu Olsberg SPI o sektorze. Badawcza firma uważa, że wsparcie jest zbyt małe.
Kontrolowany przez chiński kapitał strategiczny port w Taranto na południu Włoch ma zostać, z poparciem USA, "odbity" przez polskie konsorcjum, które ma zainwestować w nadbrzeże 60 mln euro - napisał włoski dziennik "La Verita".
David Cameron, w czasie pierwszej wizyty w USA w roli szefa brytyjskiej dyplomacji, przekonywał Partię Republikańską, że ta powinna wesprzeć ukraińską armię dostarczając jej większą ilość broni długiego zasięgu.
Przed NSA toczy się spór o opodatkowanie korepetycji grupowych. A także o to, czym jest w języku liczba pojedyncza.
Mimo że dostęp do informacji mamy w teorii konstytucyjnie zagwarantowany, w praktyce instytucja, która by nad nim czuwała, nie istnieje – wynika z raportu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Mateusz Morawiecki nie ma większości, nawet w PiS większości nie ma. W Sejmie jest stabilna większość dawnej opozycji - mówił w rozmowie z RMF FM poseł KO, Bartosz Arłukowicz.
Zdobycie danych nie może być celem samym w sobie – mówi mec. Bartłomiej Trętowski z Naczelnej Rady Adwokackiej.
Trwa druga rewolucja kwantowa. Podczas pierwszej opracowano min. technologie laserowe albo tranzystory. Teraz gra toczy się o kwantowe komputery, kwantową kryptografię czy niezwykle dokładne pomiary.
Pełen skład rządu Donalda Tuska, który ma zostać powołany w przyszłym tygodniu, przedstawiły "Fakty" TVN.
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższy weekend wygrałby je PiS uzyskując 35,2 proc. głosów - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski
Firma nie rozliczy w podatkowych kosztach wydatku na haracz zapłacony hakerom.
Wszyscy zadają sobie pytania, czy warto dalej wspierać Ukrainę? – mówi gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych i były wiceszef MON.
Ostatnie dni rządu PiS przyniosły wzmożenie prac wiceministra rolnictwa nad nazwami artykułów spożywczych.
Ponad 40 proc. Białorusinów uważa, że krajem powinien rządzić Aleksander Łukaszenko. Spora część społeczeństwa wierzy propagandzie i w to, że Polska stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ich państwa.
Nie ma apetytu wśród państw członkowskich na zmiany traktatowe, ale nie dlatego, że nie chce tego PiS. Unia Europejska zmaga się z o wiele poważniejszymi problemami.
Lider KO przyjmowany jest na starcie nowego rządu z lekką rezerwą, i to nie tylko przez obywateli głosujących na PiS. Czy uda mu się ją przełamać?
Za trzy dni w Sejmie Mateusz Morawiecki ma zarysować polityczny katalog różnic między PiS a nową koalicją. Ale Donald Tusk ma własny plan.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas