Rosyjski sposób na wojnę w Ukrainie – alkohol

Po inwazji na Ukrainę kremlowskie elity, począwszy od gubernatorów, a na najbliższym otoczeniu Putina kończąc, piją coraz więcej. Ponieważ z powodu sankcji drogie alkohole są w Rosji trudniej dostępne, do ich zakupów zaangażowano wywiad.

Publikacja: 07.07.2023 10:00

Głównym powodem, dla którego rosyjskie władze zaczęły nadużywać mocnych trunków, ma być stres związa

Głównym powodem, dla którego rosyjskie władze zaczęły nadużywać mocnych trunków, ma być stres związany z konsekwencjami wojny. Urzędnicy mają zapijać to, że w ich majątki uderzyły międzynarodowe sankcje i że nie mogą już wyjechać na francuską riwierę. U Władimira Putina (na zdjęciu, podczas rautu dla ambasadorów w lutym 2020 r.), który podobno gardzi alkoholikami, może to wywoływać ból głowy

Foto: Mikhail Svetlov/Getty Images

Władimir Putin ubrany w czarny garnitur pewnym krokiem wszedł do głównej sali domu pogrzebowego. Rosyjski prezydent złożył bukiet czerwonych róż na stole, na którym leżały ordery należące do zmarłego. Następnie stanął przy wystawionej obok trumnie Jewgienija Ziniczewa. Przeżegnał się i na chwilę dotknął jego ramienia, po czym usiadł obok wdowy po ministrze ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Według oficjalnej wersji Ziniczew zginął na początku września 2021 r. heroiczną śmiercią. W trakcie ćwiczeń w okolicach Norylska miał się rzucić na pomoc reżyserowi Aleksandrowi Mielnikowi, który od lat współpracował z jego resortem. Mężczyzna ześlizgnął się z urwiska i wpadł do rzeki. Minister skoczył, by go ratować, ale uderzył głową o kamień. Wszystko wskazuje jednak na to, że prawda wyglądała zupełnie inaczej. Jak pisze niezależny portal Wiorstka, powołując się na źródła w rządzie, Ziniczew i jego kompani byli kompletnie pijani i to polityk miał poślizgnąć się na kamieniu i runąć do wody, a na pomoc ruszył Mielnikow.

Pozostało 94% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl.

Wybierz ofertę dla Ciebie.

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj artykuły z Rzeczpospolitej i wydanie magazynowe Plus Minus.

Subskrybuj Zaloguj się
29,90 zł miesięcznie
Tylko 19,90 zł miesięcznie
Plus Minus
Jakub Ekier: Zabójcy z ust do ust
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Plus Minus
„Bad Boys: Ride or Die”: Chłopaki już tak mają
Plus Minus
Pamięć jest najważniejsza
Plus Minus
Prowincjusz i rewolucja w filozofii
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży