Irena Lasota: Jak może dojść do deputinizacji

W piątek, 18 marca, Putin zebrał tłum na Łużnikach. Mogło być od 100 do 200 tysięcy ludzi, bo tak jak i z rosyjskimi ofiarami wojny nikt nie zna i nikt nie wierzy w jakiekolwiek liczby. Trójkolorowych flag było tyle, że można by z nich uszyć triumfalny dywan dla Putina od Moskwy do Kijowa lub nawet Odessy. Gdyby tylko te miasta zdobył.

Publikacja: 25.03.2022 17:00

Irena Lasota: Jak może dojść do deputinizacji

Foto: AFP

Stadion rozbudowano na olimpiadę w 1980 roku, która miała pokazać wyższość Związku Sowieckiego nad wszelkimi innymi krajami. Olimpiada została jednak zbojkotowana przez większość państw Zachodu w odpowiedzi na sowiecką inwazję na Afganistan. To właśnie od inwazji sowieckiej zaczął się upadek tego państwa owianego legendą niepodbitego nigdy przez nikogo. Można krytykować amerykański atak na Afganistan w 2001 roku, można wyszydzać amerykańskie wycofywanie się latem 2022 roku, ale nie można zapominać, że niszczenie Afganistanu zaczęło się od inwazji wojsk sowieckich idących na pomoc swoim zaprzyjaźnionym komunistom. Straty ludności afgańskiej oceniane bywają na od pół miliona aż do dwóch milionów, nie licząc wielu innych milionów uchodźców.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
Tajemnice pod taflą wody