Reklama
Rozwiń

Państwo z betonu

O problemach związanych z polską przestrzenią, jej niewłaściwym zagospodarowaniem, inercją władz publicznych powiedziano już dużo. Zazwyczaj jest to sucha, specjalistyczna dyskusja. Rzadko publikacje naukowe potrafią zainteresować szersze grono odbiorców. Są oczywiście wyjątki (np. świetnie napisana książka prof. Agaty Twardoch o polityce mieszkaniowej), niemniej ważne wydaje się popularyzowanie wskazanego przekazu. Bardzo udaną próbą tego ostatniego jest „Betonoza" z podtytułem „Jak się niszczy polskie miasta" Jana Mencwela.

Publikacja: 29.01.2021 18:00

Państwo z betonu

Foto: materiały prasowe

Przewodni, tytułowy temat, czyli „betonoza", to zmora wielu dużych i małych miast. Autor bardzo klarownie obrazuje brak wizji i pogłębionej refleksji wielu władz gminnych. Sprowadza się on do tego, by kosztem cennych walorów środowiskowo-przyrodniczych terenu zrealizować inwestycję opartą na „betonie": brzydką i niefunkcjonalną. Zresztą jest to wyraz szerszej tendencji. Tej samej, w ramach której na podstawie pamiętnej ustawy właściwie bez racjonalnego powodu wycięto ogrom drzew.

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI dla społeczeństwa
Plus Minus
Laborantka na prochach
Plus Minus
„Skok po marchewkę”: Chomikować czy szabrować?
Plus Minus
„Potęga języka”: Moce ukryte w słowach
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Plus Minus
„Oskar, Patka i złoto Bałtyku”: Skarb dla najmłodszych
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń