Wirus superstar

Skromna objętościowo, ale rzeczowa „Planeta wirusów" okazuje się wydawnictwem prawdziwie na czasie: Covid-19 znowu się uaktywnił, czwarta fala pandemii narasta. Carl Zimmer, dziennikarz naukowy, ale też wykładowca biofizyki i biochemii na Yale, potraktował zadanie napisania o wirusach jako dostarczenie informacji. Bo mało kto wie, co to są wirusy i dlaczego są groźne.

Publikacja: 19.11.2021 16:00

Okładka „Planeta wirusów", Carl Zimmer

Okładka „Planeta wirusów", Carl Zimmer

Foto: materiały prasowe

Dowiadujemy się więc, że w litrze wody morskiej znajduje się 100 mld wirusów, a na całej Ziemi kwintylion wirusów (dziesięć do potęgi trzydziestej). Samych gatunków ma być 200 tys. Wirusów grypy mamy 130 rodzajów i chcąc się porządnie szczepić przeciw grypie, trzeba by uwzględnić wszystkie. Dalej: wirusy przenoszą się ze zwierząt na ludzi, odpowiadają za 11 proc. naszych nowotworów, niektóre mogą być przenoszone przez komary, czemu sprzyja globalne ocieplenie. Ale też bywają wirusy pożyteczne: zawdzięczamy im 10 proc. tlenu na planecie, niektóre z nich pożerają bakterie czerwonki, dżumy itp.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Jan Maciejewski: Granica milczenia
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Upadek kraju cedrów