Mariusz Cieślik: 100 książek na stulecie. Część piąta

Prezentujemy kolejne trzy książki z nowego kanonu literackiego stworzonego przez znawców polskiej prozy specjalnie na stulecie niepodległości Polski w akcji Instytutu Książki i radiowej Trójki.

Publikacja: 19.10.2018 19:00

Mariusz Cieślik: 100 książek na stulecie. Część piąta

Foto: materiały prasowe

W tym tygodniu przedstawiamy trzy powieści będące odbiciem PRL-owskiej rzeczywistości. Pierwsza to „Miazga" Jerzego Andrzejewskiego, w której prozaik – z początku sympatyk komunizmu, a potem opozycjonista – rozlicza się z samym sobą, środowiskiem pisarzy i elitami twórczymi, które przez lata szły pod ramię z partyjną władzą.

Druga z książek to „Raport o stanie wojennym" Marka Nowakowskiego, poruszający rejestr „spsiałej" rzeczywistości lat 80. i wyrzut sumienia wobec społeczeństwa obojętniejącego z dnia na dzień.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Cannes. Religia kina”: Kino jak miłość życia
Plus Minus
„5 grudniów”: Długie pożegnanie
Plus Minus
„BrainBox Pocket: Kosmos”: Pamięć szpiega pod presją czasu
Plus Minus
„Moralna AI”: Sztuczna odpowiedzialność
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Plus Minus
„The Electric State”: Jak przepalić 320 milionów