Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 27.12.2014 09:57 Publikacja: 27.12.2014 09:00
Tomasz Rowiński
Foto: Christianitas.pl
Wypowiedzi niemieckiego kardynała na pierwszy rzut oka wydają się bez zarzutu, jednak cały wywiad wygląda dość dziwnie – dziennikarze pytają o spory, o konflikt na synodzie, o stanowisko papieża, a tymczasem kard. Kasper odpowiada jakby nie wiedział o żadnym konflikcie, ani o tym kto go wywołał, ani jak gwałtownie reagowali inni uczestnicy synodu.
Fragmenty poświęcone sytuacji osób rozwiedzionych, pozostającym w nowych związkach i kwestii ich przystępowania do Eucharystii są jednak naznaczone pewnego rodzaju dwuznacznością. Ich wydźwięk jeszcze mocniej podkreśliłby kontekst wcześniejszych opinii kardynała, w których wprost wykładał swoją nową doktrynę o Komunii świętej dla osób żyjących w grzechu. W wywiadzie dla „Rz" kardynał Kasper mówi, że dopuszczenie do Komunii takich osób może się odbyć pod normalnymi warunkami, czyli po spowiedzi i po rozpoznaniu sprawy przez duszpasterza. Ze słów Kardynała można zrozumieć, że taka droga jest znakiem szczególnym nowego miłosierdzia jakie w Kościele miało przyjść razem z Papieżem Franciszkiem. Jeśli jednak na tym polega propozycja Kaspera to nie jest ona niczym nowym bo właśnie taką szansę otrzymują chrześcijanie, którzy się rozwiedli, ale w nowych rodzinach chcą odnaleźć zagubione źródło Eucharystii. Podjęcie takiego pragnienia wiąże się jednak z wzięciem na siebie trudu wstrzemięźliwości seksualnej, który może być naznaczony upadkiem – jak życie każdego z nas – ale zawsze zachowuje perspektywę wedle której rozwiązaniem jest spowiedź sakramentalna i nawrócenie, a nie akceptacja stanu upadku jako normy. Oznaczałoby to traktowanie spowiedzi jako rodzaju gry z instytucją bez konieczności podjęcia postanowienia poprawy i rzeczywistego aktu woli jakim jest żal za grzechy.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas