Reklama
Rozwiń
Reklama

Młodzi ze wszystkich stron świata

Jak szybko zmienia się świat? Jeszcze 12 lat temu Katie Melua mogła całkiem na poważnie śpiewać o 9 milionach rowerów w Pekinie, dziś jej wizja pozostaje już tylko piękną metaforą.

Aktualizacja: 09.11.2017 16:34 Publikacja: 09.11.2017 12:05

Młodzi ze wszystkich stron świata

Foto: Fotorzepa, Maciej Zienkiewicz

Zamiast stłoczonego tłumu ubranych w szare mundurki ludzi, którzy zadziwiająco równocześnie napierają po zapaleniu się zielonego światła na pedały, słyszymy ryk samochodowych silników i toniemy w chmurze gryzącego dymu.

Tak, to wciąż te same liczby, ale gigantyczną armię pekińskich dwukołowców zastąpiła równie wielka armia samochodów. Czy jest ich 9 milionów? Tego nie wiem, ale specjalnie bym się nie zdziwił, bo mimo wyraźnego polepszenia komfortu podróżujących samo tempo przemieszczania się po chińskiej stolicy nie zmieniło się na lepsze. Po wielopasmowych autostradach i nowoczesnych estakadach ruch toczy się w tempie wędrówki ślimaka. To rzecz jasna bolesne, zwłaszcza kiedy komuś wyjątkowo zależy na czasie. Można ze złości rwać włosy z głowy, siarczyście kląć i wariować za kierownicą.

Dodatkowe -10% na BLACK WEEK

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Week - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do: News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL — rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Plus Minus
Posłuchaj „Plus Minus”: Granice wolności słowa w erze algorytmów
Materiał Promocyjny
Twoja gwiazda bliżej niż myślisz — Mercedes Van ProCenter
Plus Minus
„Grupa krwi": Duch ludowej historii Polski
Plus Minus
„Mroczna strona”: Internetowy ściek
Plus Minus
„Football Manager 26”: Zmagania na boisku
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępcy zwiększają skalę ataków na urządzenia końcowe – komputery i smartfony
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama