Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 19:44 Publikacja: 23.08.2024 12:30
Foto: Bloomberg
Istotą działalności 23 instytutów skupionych w Sieci Badawczej Łukasiewicz jest prowadzenie badań naukowych i ich transfer do gospodarki. Niestety, w ostatnich latach ten cel był realizowany w ograniczonym stopniu. Czas na dokonanie jakościowej zmiany. Miarą sukcesu będzie przede wszystkim efektywność wdrożonych i zrealizowanych dla biznesu projektów.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
W zakończonej niedawno drugiej edycji konkursu Ścieżka SMART odpadło przeszło 90 proc. wniosków o wsparcie. Wyniki te zdaniem ekspertów będą rzutować negatywnie na trwającą właśnie kolejną edycję tego konkursu.
Podatkowe ulgi miały wspomagać unowocześnianie naszej gospodarki. Jednak sądy czasami ograniczają ich stosowanie, często wbrew rynkowej logice.
Działalność B+R (badawczo-rozwojowa) jest kluczowa dla konkurencyjności i rozwoju firm. Aktualnie, na poziomie centralnym, jak i regionalnym dostępne są konkursy na dofinansowanie pozwalające zredukować jej koszty.
Firma, która wykorzystuje swoje dotychczasowe zasoby i umiejętności, żeby na zlecenie kontrahenta wytworzyć nietypowy produkt dostosowany do jego indywidualnych potrzeb, nie ma prawa do ulgi B+R.
Jeśli pracownik poświęca część swojego czasu pracy na realizację prac B+R, to podatnik może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych przysługujące temu pracownikowi wynagrodzenie, w tym m.in. za czas urlopu i choroby w części, w jakiej czas pracy tego pracownika przeznaczony na realizację działalności B+R pozostaje w “ogólnym czasie pracy” w danym miesiącu. „Ogólnego czasu pracy” nie należy pomniejszać o czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika.
Łódzkie przedsiębiorstwa, które dysponują wynikami prac badawczo-rozwojowych (B+R), mogą starać się o pieniądze na wdrożenie ich wyników. Liczy się innowacyjność, troska o środowisko i zrównoważony rozwój.
Każdy konkurs charakteryzuje się innymi wymaganiami i zasadami. Do najbardziej skomplikowanych należą konkursy o dotacje na projekty B+R. Istotne jest więc odpowiednio wcześniejsze zaplanowanie przebiegu prac nad wnioskiem aplikacyjnym.
Rozliczając ulgę na badania i rozwój nie można w niej uwzględnić kosztów pokrytych dofinansowaniem ze środków otrzymanych z budżetu UE.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas