W grudniu parlament przyjął ustawę wprowadzającą obowiązek szczepień na COVID-19 dla niektórych grup zawodowych. Obowiązek ten wejdzie w życie w połowie marca.

Obecnie Niemcy mierzą się z czwartą falą epidemii koronawirusa napędzaną transmisją wariantu Omikron. Wskaźnik zakażeń w Niemczech, określający liczbę zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu 7 dni, wynosi obecnie - jak podaje Instytut Roberta Kocha - 407,5. W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 80 430 zakażeń. Zmarło 384 chorych na COVID-19.

Łącznie, od początku epidemii w Niemczech, zmarło 114 735 chorych na COVID-19. W kraju wykryto jak dotąd 7 661 811 zakażeń.

SPD zamierza przedstawić projekt przepisów rozszerzających obowiązek szczepień przeciw koronawirusowi na wszystkich Niemców po parlamentarnej debacie pod koniec stycznia - zapowiedział Muetzenich.

Czytaj więcej

Marcin Duma: Ludzie szukają na oślep wyjścia z covidowego labiryntu

Pomysł powszechnego obowiązku szczepień na COVID-19 popiera kanclerz Olaf Scholz. Muetzenich zapowiedział, że Bundestag będzie głosował nad taką propozycją w marcu. Wyraził przy tym przekonanie, że większość frakcji SPD w parlamencie zagłosuje za obowiązkiem szczepień.

We wtorek opozycyjne CDU/CSU zapowiedziało, że jest otwarte na dyskusję o powszechnym obowiązku szczepień. Lider chadeków w parlamencie, Ralph Brinkhaus zwrócił przy tym uwagę, że ewentualne wprowadzenie takiego obowiązku nie będzie miało wpływu na obecną falę zakażeń przetaczającą się przez Niemcy.

114 735

Tylu chorych na COVID-19 zmarło w Niemczech od początku epidemii

W Niemczech w pełni zaszczepionych na COVID-19 jest 72 proc. mieszkańców kraju. 43,5 proc. otrzymało dawkę przypominającą (trzecią) szczepionki.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

W sąsiadującej z Niemcami Austrii obowiązek szczepień na COVID-19 dla mieszkańców powyżej 14 roku życia ma wejść w życie w lutym.