Ramaphosa przyznał, że jest "głęboko rozczarowany" takimi decyzjami, które określił mianem "nieusprawiedliwionych" i wezwał do natychmiastowego zniesienia zakazu podróżowania z RPA.

W swoim przemówieniu prezydent RPA podkreślił, że obecnie nie ma żadnych naukowych przesłanek usprawiedliwiających wprowadzenie zakaz podróżowania z RPA. Dodał, że jego kraj padł ofiarą "niesprawiedliwej dyskryminacji". Ramaphosa mówił też, że zakaz lotów z RPA nie będzie skutecznym środkiem powstrzymującym rozprzestrzenianie się wariantu Omikron. - Jedynym, co przyniesie zakaz podróżowania, będą dalsze szkody dla gospodarki dotkniętych nim krajów - ostrzegł.

Swoje granice dla przybyszów z RPA i kilku innych państw Afryki zamknęły m.in. USA, UE i Wielka Brytania

Ramaphosa mówił też, że pojawienie się wariantu Omikron jest "dzwonkiem alarmowym" dla świata w kontekście nierównego dostępu do szczepionek na COVID-19. Jak dodał dopóki wszyscy na świecie nie będą mogli się zaszczepić, pojawianie się kolejnych wariantów będzie nieuniknione. Prezydent RPA wezwał jednocześnie obywateli tego kraju, który nie doświadcza deficytu szczepionek na COVID-19, aby szczepili się przeciw koronawirusowi.

Czytaj więcej

Japonia, w obawie przed Omikronem, zamknie granice dla obcokrajowców?

Swoje granice dla przybyszów z RPA i kilku innych państw Afryki zamknęły m.in. USA, UE i Wielka Brytania.

Decyzje te miały związek z pojawieniem się wariantu Omikron, który WHO uznała za "niepokojący wariant" (ang. variant of concern). W związku z licznymi mutacjami w obrębie białka tzw. kolca cząsteczki wirusa, czyli tej części cząsteczki wirusa, która łączy się z komórkami osoby zakażonej, wariant Omikron może okazać się bardziej zakaźny od dotychczas dominujących wariantów i odporny na szczepionki.

Pierwsze przypadki zakażenia wariantem Omikron wykryto w RPA i Botswanie. Wariant Omikron jest odpowiedzialny za większość nowych zakażeń wykrywanych w południowoafrykańskiej prowincji Gauteng w ostatnich dwóch tygodniach. Obecnie przypadki zakażenia tym wariantem wykrywane są już na całym terytorium RPA.

Dyrektor WHO w Afryce, Matshidiso Moeti, oświadczył w niedzielę, że w sytuacji, w której wariant Omikron został wykryty już w kilku częściach świata, nakładanie zakazu lotów jedynie na państwa Afryki "godzi w globalną solidarność".

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM