Znikający czujnik

Inżynierowie University of Connecticut (UConn) stworzyli biodegradowalny czujnik ciśnienia, który pomoże lekarzom monitorować poważne choroby przewlekłe, a później nieszkodliwie rozpuści się w ciele pacjenta.

Aktualizacja: 19.01.2018 19:58 Publikacja: 19.01.2018 19:54

Znikający czujnik

Foto: shutterstock

Nowy, niewielki, elastyczny czujnik, został wykonany z bezpiecznych materiałów zatwierdzonych przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do stosowania w implantach medycznych, po zastosowaniu rozpuszcza się bez śladu. Czujniki starszego typu, należy usunąć po użyciu, poddając pacjenta dodatkowej inwazyjnej procedurze, co wydłuża czas powrotu do zdrowia i zwiększa ryzyko zakażenia.

Prototypowy czujnik składa się z cienkiej folii polimerowej 5x5 mm, grubości 200 mikrometrów i został wszczepiony do organizmu myszy. W czasie eksperymentu badano działanie czujnika i odpowiedź układu odpornościowego. Jeszcze na cztery dni przed rozpuszczeniem, urządzenie emitowało wiarygodne odczyty, a tkanka zwierzęcia wykazała jedynie niewielki miejscowy stan zapalny. Powrót do normy nastąpił po zaledwie 4 tygodniach.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji