Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 01.02.2018 17:43 Publikacja: 01.02.2018 17:43
Foto: fot. Wyss Institute
Pierwszy robot delta został opracowany przez Reymonda Clavela dla fabryki czekolady. Urządzenie szybkim, powtarzalnym ruchem umieszczało pralinki w przegródkach pudełka. Ze względu na swoją wysoką precyzję i szybkość roboty tego typu stosowane są także w wielu procesach produkcyjnych, takich jak obróbka mechaniczna czy spawanie.
Roboty Delta używają trzech indywidualnie kontrolowanych i lekkich ramion, które przesuwają umieszczoną na nich platformę w trzech kierunkach. Platforma ta jest sprzężona z urządzeniem manipulacyjnym, które może uchwycić, przesunąć i zwolnić obiekty w zaprogramowanych układach przestrzennych. Na platformie można też zainstalować inne urządzenia np. głowicę drukarki 3D, ostrza skrawające czy elektrody spawalnicze. Z czasem potrzebne były coraz mniejsze i bardziej precyzyjne roboty, jednak próby stworzenia urządzenia w skali milimetrowej okazywały się bezowocne.
Zespół Roberta Wooda z Harvard's Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering rozwiązał ten problem, dzięki zastosowaniu materiałów kompozytowych, które mogą być wyposażone w złącza zginane.
Kilka lat temu zespół zainteresował się popularnymi japońskimi podręcznikami podającymi instrukcje składania papierowych zabawek origami. Dzięki tej inspiracji, udało im się stworzyć system MEMS (skrót od "mikroelektromechaniczny system produkcji"), który pozwala na wytwarzanie mikrorobotów i urządzeń elektromechanicznych do zastosowań przemysłowych i medycznych, których działanie oparte jest między innymi na technice odpowiedniego zginania płaskich arkuszy. Jednym z pierwszych projektów zespołu był latający mikrorobot RoboBee, teraz naukowcy zbudowali urządzenie o nazwie miliDelta, wielkości 15x20mm.
Ten robot skonstruowany jest z laminatów. W nich osadzono giętkie połączenia, które konstrukcyjnie zbliżają się do bardziej skomplikowanych elementów, stosowanych u starszych i większych braci. Siłowniki, napędzające urządzenie, pozwalają na wykonywanie ruchów z częstotliwością 15-20 razy większą niż w przypadku innych, obecnie dostępnych, robotów. Przestrzeń robocza miliDelty to zaledwie 7 milimetrów sześciennych. Wydaje się, że jego parametry techniczne będą idealne, aby zastosować go w medycynie przy zabiegach mikrochirurgicznych takich jak na przykład operacje siatkówki oka.
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostaną organizacje, które w innowacyjny sposób wykorzystują kody QR w komunikacji z konsumentami. Można zgłaszać zarówno wdrożone projekty, jak i pomysły na wykorzystanie kodów QR. Firmy zainteresowane udziałem mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 30 września 2024 roku. Laureatów wyłoni niezależne jury, a lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas listopadowej konferencji Kod Innowacji.
W polskich laboratoriach prowadzone są najbardziej zaawansowane badania dotyczące obliczeń kwantowych, łączności i kryptografii kwantowej, sensoryki, obrazowania i metrologii kwantowej. Nasi naukowcy są też bardzo skuteczni w pozyskiwaniu środków w konkursach organizowanych przez największy europejski program wspierający badania w tej dziedzinie – sieć QuantERA.
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty amerykańskich bombowców maszyn dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.
Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierdzą - jest w stanie odczytywać intencje kryjące się za gdakaniem kur i rozróżniać stany emocjonalne u tych ptaków.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Ryzyka i zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji są prawie pewne, a korzyści są spekulatywne - ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Planujesz sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet? Robisz porządki w szafie? Znalazłeś nieużywane ubrania albo rzeczy, które tylko zbierają kurz? To świetnie się składa! Sprzedaż online to doskonały sposób na to, aby dać przedmiotom „drugie życie”, a do tego zasilić domowy budżet dodatkowym zarobkiem. Niestety, nie wszyscy kupujący mają uczciwe zamiary. Jak handlować w sieci bezpiecznie i bez stresu? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania! Internet to świetne miejsce do sprzedaży. Tysiące ludzi codziennie szuka okazji i używanych rzeczy w dobrym stanie. Chętnie przygarną nieużywane przez Ciebie rzeczy, dając im nowe życie. Pomyśl tylko – te spodnie, które są już za małe, buty kupione w złym rozmiarze czy nieużywany tablet – wszystko to może znaleźć nowego właściciela i pomóc zasilić Twój domowy budżet! Na przykład, komplet ubrań z zeszłego sezonu może dać Ci nawet kilkaset złotych ekstra. Rower treningowy czy stary telefon komórkowy, który stoi i zbiera kurz może znaleźć nabywcę nawet w ciągu kilku dni i za naprawdę niezłą kwotę. Niekiedy jednak proces sprzedaży może być bardzo frustrujący. Jak uniknąć nieporozumień i przeprowadzić wszystko jak najsprawniej, a po drodze nie nadziać się na oszustów? Podpowiadamy!
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas