Połączenie kolejowe między Antwerpią a Chinami stanowi część chińskiej inicjatywy "Jeden pas, jedna droga", w ramach której Chińczycy chcą rozwinąć handel wzdłuż starego Jedwabnego Szlaku z Azji do Europy.

Pociąg towarowy wyruszył z portu w Tangshan w północno-wschodnich Chinach, przejechał dystans 11 tysięcy kilometrów w 16, przez Kazachstan, Białoruś, Polskę Niemcy, Belgię.  by dotrzeć do największego portu w Belgii - Antwerpii. Transport z Tangshan do Antwerpii statkiem zajmuje około 40 dni.

Pociąg przywiózł 34 kontenery zawierające minerały przemysłowe do wykorzystania w przemyśle kosmetycznym, do produkcji papieru, ceramiki, itp. Co miesiąc do Antwerpii dotrze jeden lub dwa pociągi z towarami z Chin. 

Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku nawiązuje do dawnego szlaku handlowego łączącego Chiny z Europą i Bliskim Wschodem, od III wieku p.n.e. do XVII wieku n.e.. Transportowano nim jedwab, żelazo, papier, złoto, wyroby jubilerskie. Liczące 12 tysięcy  kilometrów połączenie przestało mieć znaczenie w połowie XVII wieku po odkryciu drogi morskiej do Chin.