– Jeśli cierpisz na pogonofobię, zapewne ich unikasz. – Rodzaj pożywienia, którym nakarmiłbyś tłustosza. – Z tego metalu wykonany jest rdzeń monety ćwierćdolarowej.
Z takimi pytaniami z popularnego teleturnieju przyjdzie się zmierzyć Watsonowi – systemowi komputerowemu IBM. Dzięki nowej metodzie selekcji informacji Watson będzie mógł się zmierzyć z ludźmi w popularnonaukowym quizie.
– „Jeopardy!” (amerykański pierwowzór emitowanego w Polsce teleturnieju „Vabank”) to olbrzymie wyzwanie – mówi dr David Ferrucci, kierownik naukowy programu Watson. Tego rodzaju gra wymaga od uczestników nie tyko wiedzy z wielu dziedzin, ale też umiejętności odsiewania przydatnych i zupełnie nieistotnych informacji. – Ludzie potrafią je rozpoznać i odrzucić w mgnieniu oka, ale komputery nie – zwraca uwagę naukowiec.
Prace nad Watsonem (system nazwano na cześć jednego ze współzałożycieli firmy IBM Thomasa J. Watsona) rozpoczęto na początku 2007 roku. Ferrucci przyznaje, że niezwykle pomocne okazało się to, iż coraz więcej materiałów pisanych jest dostępnych w formie elektronicznej. To ułatwiło trenowanie Watsona w rozumieniu sensu zdań oraz znaczenia wyrazów. W efekcie skonfrontowany z pytaniem Watson nie tylko będzie potrafił wskazać poprawną odpowiedź, ale także podać prawdopodobieństwo prawdziwości pozostałych rozwiązań.
Zamiast badać możliwości Watsona wyłącznie w laboratorium, naukowcy chcą go wystawić do walki w popularnym teleturnieju. Tak jak ludzcy ucze- stnicy, Watson nie będzie podłączony do Internetu ani innych zewnętrznych pomocy. Będzie mógł polegać tylko i wyłącznie na swojej wiedzy. – Nie zapominajmy, że zmierzy się z ludźmi, którzy są w tym naprawdę bardzo, bardzo dobrzy – podkreśla Ferrucci.