Klimatyzowana odzież bez prądu

Choć chłodzenie całego budynku jest skutecznym sposobem zapewnienia komfortu w upalne dni, to jednak jest ono energochłonne, kosztowne i wiąże się z emisją gazów cieplarnianych.

Aktualizacja: 09.11.2017 10:53 Publikacja: 09.11.2017 10:27

Klimatyzowana odzież bez prądu

Foto: ACS

tn

Naukowcy American Chemical Society (ACS) informują o powstaniu nowego materiału do produkcji odzieży, który moglibyśmy wykorzystać, jako naszą własną jednostkę chłodzącą, bez konieczności korzystania z zewnętrznych źródeł energii potrzebnej do jej zasilania. 

Ubrania funkcjonalne stały się normą w ostatnich latach. Mamy teraz sprzęt sportowy odporny na wilgoć i zapachy, koszule i blaty pokryte warstwą chemiczną, która blokuje promienie ultrafioletowe czy ogranicza powstawanie plam. Ubrania, które pomagają nam schłodzić organizm, były jednak trudniejsze do osiągnięcia. Próby takie zaowocowały powstaniem materiałów niefunkcjonalnych, wymagających dużej ilości energii lub kosztownych w uzyskaniu. Pracownicy ACS pod kierownictwem Liangbing Hu postanowili sprawdzić, czy mogą zaproponować bardziej praktyczne rozwiązanie.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji