Nanouśmiech Mony Lisy

Naukowcy mają szczególne poczucie estetyki. Właśnie stworzyli najmniejszy na świecie portret Mony Lisy na największym na świecie płótnie stworzonym z DNA.

Aktualizacja: 10.12.2017 16:05 Publikacja: 10.12.2017 15:50

Nanouśmiech Mony Lisy

Foto: fot. Qian laboratory

W 2006 r. Paul Rothemund z California Institute of Technology (Caltech) - obecnie profesor badań nad bioinżynierią, informatyką i naukami matematycznymi oraz systemami obliczeniowymi i neuronowymi  - opracował metodę składania długiej nici DNA w określony kształt. Technika, nazwana DNA origami, umożliwiła naukowcom stworzenie struktur DNA, które mogłyby przenosić każdy określony wzór na pole o szerokości 100 nanometrów. 

Naukowcy z laboratorium Lulu Qian w Caltech, opierając się na jego badaniach, opracowali tanią metodę, dzięki której origami DNA samoorganizuje się w duże tablice z całkowicie konfigurowalnymi wzorami,  tworząc rodzaj płótna, na którym może wyświetlać dowolny obraz. Aby to zademonstrować, zespół stworzył najmniejszą na świecie kopię portretu Mony Lisy Leonarda da Vinci z DNA.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji