Filc z nanorurek

Niezwykle lekkie, o wysokim przewodnictwie elektrycznym i cieplnym, mocniejsze niż stal – unikalne właściwości nanorurek byłyby idealne do wielu zastosowań, jednak do tej pory naukowcy nie mają pojęcia jak przenieść cenne parametry do zastosowań przemysłowych.

Aktualizacja: 15.12.2017 22:21 Publikacja: 15.12.2017 22:18

Filc z nanorurek

Foto: Shutterstock

Nanorurki to struktury, mające postać pustych walców. Najlepiej znane to nanorurki węglowe, których ścianki zbudowane są z jednoatomowej warstwy grafitu zwanej grafenem. Problem z nimi polega na tym, że albo nie można ich łączyć z innymi materiałami, albo jeśli to się uda, utracą swoje unikalne właściwości. Naukowcy z grupy Functional Nanomaterials - Uniwersytetów w Kilonii i Trento opracowali metodę, która pozwala stworzyć funkcjonalną strukturę 3D, potrafiącą wytrzymać ekstremalne obciążenia. Wyniki badań zostały opublikowane w renomowanym czasopiśmie Nature Communications.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji