Horse Island to mała zamieszkana wyspa w Roaringwater Bay w hrabstwie Cork w Irlandii, u wybrzeży Schull. Stanowi ona część Stu Wysp Carbery'ego. Na wyspie, która jest prywatną własnością, jest molo, lądowisko dla helikopterów i droga.

Wyspa została wystawiona na sprzedaż w 2018 roku za 6,75 mln euro (ponad 30 mln złotych). Kupiec znalazł się dopiero niedawno. Horse Island stała się własnością "europejskiego miliardera" za 5,5 mln euro, czyli prawie 25 mln złotych.

Nowy właściciel wyspy nie był w stanie jej obejrzeć na żywo z powodu pandemii i zakazu podróżowania w związku z lockdownem. Wiadomo jedynie, że oglądał prezentację wideo wyspy i zdjęcia dostarczone przez agencje nieruchomości.

Wyspa ma powierzchnię ponad 63 hektarów i w XIX wieku funkcjonowała na niej kopalnia miedzi należąca do West Cork Mining Company. Kopalnie uruchomiono w 1820 roku a zamknięto w 1874. Na wyspie mieszkali głownie górnicy oraz ich rodziny. W szczytowym momencie w 1841 roku było to 137 osób. Ostatni stały rezydent wyspy Paddy McCarthy opuścił ją w 1965 roku. W latach 60. zeszłego wieku na wyspie mieszkało zaledwie pięć rodzin.

Przez kilka lat właścicielem wyspy był Gert Kölbel, zamożny niemiecki wynalazca, który wymyślił m.in. przyrząd do treningu Bullworker. Wyremontował on część budynków na wyspie. Następnie wyspę kupił irlandzki finansista Adrian Fitzgibbon. Wraz z żona przeprowadzili remont i zamienili jedną ze stodół na duży dom mieszkalny w 2007 roku. Jednak 11 lat później zdecydowali się na wystawienie wyspy na sprzedaż, po nieudanej próbie uzyskania zgody na uruchomienie na wyspie dystylarni whisky oraz nieudanej próbie hodowli krów rasy Wagyu. Na wyspie wciąż są pozostałości zagrody. Od 2018 roku na wyspie mieszka jedynie zarządca.

Według danych agencji nieruchomości na Horse Island jest siedem domów - w tym największy, główny dom z sześcioma sypialniami, dużą kuchnią, jadalnią i przestronnym salonem, z którego widać nabrzeże i plaże nad Oceanem Atlantyckim. Pozostałe domy też są wyremontowane i wyposażone.

Poza tym jest lądowisko dla helikopterów, molo, siłownia, kort tenisowy. Jest też własny system zasilania w energię elektryczną kanalizacja oraz ujęcie wody pitnej.