Reklama
Rozwiń

Zwierzę, które cofnęło się w ewolucji i przestało oddychać

Malutki, liczący mniej niż 10 komórek pasożyt pokazuje, że ewolucja może iść w dziwnych kierunkach. Naukowcy odkryli zwierzę, które oddycha bez tlenu.

Publikacja: 26.02.2020 12:11

Międzynarodowy zespół naukowców znalazł wielokomórkowe zwierzę bez mitochondrialnego DNA, co sprawia, że jest to jedyne znane zwierzę, które istnieje bez konieczności oddychania tlenem.

„Oddychanie tlenem było uważane za wszechobecne u zwierząt, ale teraz potwierdziliśmy, że tak nie jest” - wyjaśnia prof. Dorothee Huchon z Tel Aviv University. „Nasze odkrycie pokazuje, że ewolucja może iść w dziwnych kierunkach. Oddychanie tlenowe jest głównym źródłem energii, a jednak znaleźliśmy zwierzę, które zrezygnowało z tej drogi.” Badania nad organizmem pasożytniczym Henneguya salminicola i jego unikalną fizjologią zostały opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach