Początek roku to rynkowy wysyp technologicznych nowości, prezentowanych na targach elektroniki użytkowej CES, które co roku odbywają się w amerykańskim Las Vegas. Producenci sprzętu elektronicznego pokazują tam produkty, które wkrótce wprowadzą na rynek, lub te, nad którymi dopiero pracują. Część z nich już po kilku miesiącach trafia do powszechnego użytku, część kończy swoje życie w fazie prototypu. To właśnie tam w 1996 r. po raz pierwszy zaprezentowano napęd DVD, a dwa lata później – telewizję wysokiej rozdzielczości HDTV.
W tym roku w światowej stolicy hazardu swoje nowości i urządzenia prototypowe pokazało 2700 wystawców z całego świata. Okazuje się, że już wkrótce w naszych domach zagości na stałe telewizja trójwymiarowa. Specjalne monitory przygotowali m.in. Samsung i ViewSonic. W niedalekiej przyszłości trójwymiarowe mają być też skanery, za pomocą których skopiujemy interesujący nas przedmiot w 3D. Nie wiadomo, czy ludzie pokochają tak dziwne rozwiązania, jak np. zegarkofon zaproponowany przez LG. Jedno jest pewne – nadal elektronika użytkowa będzie ewoluowała do jak najmniejszych urządzeń wyposażonych w jak najwięcej funkcji.
[srodtytul]Przyszłość to Blu-ray i OLED[/srodtytul]
Dzisiaj można już śmiało powiedzieć, że technologia Blu-ray jest następcą DVD. Napędy Blu-ray umieszczane są w coraz większej liczbie komputerów, a ceny nagrywarek w tej technologii spadają z miesiąca na miesiąc. Przypomnijmy, że Blu-ray pokonał w walce o schedę po DVD konkurencyjny format HD DVD. W odróżnieniu od płyty DVD, która pomieści 3–4 GB danych, płyta przygotowana dla napędu Blu-ray pozwala na zapisanie do 30 GB. W przypadku multimediów – zwłaszcza filmów – pozwala to na dużo lepszą jakość obrazu i dźwięku odpowiadającą jakości HD w telewizji. W Las Vegas nie mogło więc zabraknąć produktów z Blu-ray. I tak np. firma LG zaprezentowała trzy systemy kina domowego Network Blu-ray Disc Home Theater System – LHB954, LHB977 i LHB979.
– Zestaw LHB979 został wyposażony w stylowe głośniki o mocy 1000 W, w kształcie kieliszków do szampana, oraz w dwa bezprzewodowe tylne głośniki satelitarne. Całość dostroił Mark Levinson, znany ekspert ds. dźwięku – opowiada Paweł Binder, marketing manager w LG Electronics. Opisywany przez niego produkt najprawdopodobniej trafi na polski rynek w drugim kwartale bieżącego roku. Zestaw znajdzie zastosowanie także w przypadku programów nadawanych w telewizji w systemie dźwięku Dolby Digital 5.1. A tych z roku na rok w Polsce przybywa.