Powrót na Antarktydę

Powrót polskich polarników do nieużywanej stacji im. Dobrowolskiego na Antarktydzie jest realny.

Aktualizacja: 28.11.2017 12:58 Publikacja: 28.11.2017 12:28

Powrót na Antarktydę

Foto: Wikimedia/TobbeTardigrade, CCA-ShareAlike 4.0

kk

Może to nastąpić w ciągu najbliższej dekady– ocenił  wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Łukasz Szumowski. Polska posiada dwie stacje w Antarktyce - działającą nieprzerwanie od 1977 roku im. H. Arctowskiego znajdującą się na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, oraz obecnie opuszczoną stację im. Antoniego Dobrowolskiego w Oazie Bungera.

Teren stacji nazwanej na cześć geofizyka, polarnika, pedagoga Antoniego Bolesława Dobrowolskiego (1872-1954), przekazali Polakom w 1959 roku Rosjanie. Składają się na nią m.in. dwa drewniane domki. Od 1979 stacja nie jest używana. Dotarcie do niej nie jest łatwe, gdyż leży w głębi lądu. Zarządza nią Instytut Geofizyki PAN. Z kolei polarnicy z Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego alarmują o jej złej sytuacji, wynikającej z położenia głównego budynku stacji. Gdy został wzniesiony, znajdował się kilkanaście metrów od morza; teraz przy wysokich stanach wód jest to niecały metr - dlatego budynek może zostać wkrótce wyłączony z użytkowania.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia