Stwierdzili to hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu Rovira i Virgili w Terragonie oraz z Katalońskiego Instytutu Paleontologii Człowieka. Zespołem kierował dr Manuel Vaquero. Wiadomość o odkryciu zamieszcza „Journal of Archaeological Science".
Archeolodzy analizowali narzędzia ze stanowiska Moli del Sel w Katalonii. Wielu narzędziom znalezionym na tym stanowisku zmieniono funkcję. Na przykład ze złamanego noża robiono kilka małych skrobaczy do obróbki skór i drewna.
Natomiast narzędzia służące do polowania – groty włóczni i strzał – nigdy nie były wyrabiane ze starszych, zużytych przedmiotów. Badacze nie wiedzą, czy ma to związek z ówczesną technologią, czy może wiąże się z wierzeniami i magią łowiecką.
– Nie jesteśmy pewni, czy mamy do czynienia z jednonorazowym używaniem myśliwskich grotów, czy z niezmienną funkcją tych narzędzi powiedział dr Manuel Vaquero.
Szczegółowa analiza stratygrafii tego stanowiska wykazała, że ludzie zamieszkiwali to miejsce sezonowo, wracali do niego wielokrotnie, przy czym nie musiała to być ta sama grupa. Przybysze nie zadawali sobie większego trudu w poszukiwaniu krzemienia do wyrobu narzędzi, oszczędzali sobie długich wędrówek po okolicy w poszukiwaniu surowca, zamiast tego korzystali z leżących na terenie obozowiska starych, zniszczonych kamiennych wytworów.