Wystawę tworzy 9 tysięcy różnych odmian roślin i niemal 2 tysięcy kwiatów ciętych, prezentowanych na  548 m kw. Przygotowania do niej trwały siedem dni; przy jej aranżacji pracowało ponad 250 osób: architekci krajobrazu, ogrodnicy, floryści. „Muzeum w zgodzie z naturą” to hasło przewodnie tej  prezentacji.

Największą atrakcja pokazu jest unikatowa odmiana róży, która stanie się wizytówką Ogrodów Zamku Królewskiego. Nazwana została „Królową Warszawy”. Jej chrzest odbędzie się w sobotę o godzinie 12. (Uroczystości towarzyszyć będzie m.in. koncert muzyki klasycznej i otwarcie Królewskiej Trasy Ogrodowej).

Wystawa dzieli się na dziewięć stref tematycznych, Najważniejsza z nich to strefa „Królowej Warszawy". O tej nowej  odmianie róży wyhodowanej specjalnie dla Zamku Królewskiego kuratorka inż. Monika Drąg mówi: „Królowa Warszawy jest wyjątkowa sama w sobie. Dołącza do królewskiej kolekcji roślin obok tulipana nazwanego w 2019 roku „Sercem Warszawy”.
„Królowa Warszawy" wyhodował Łukasz Rojewski. Jest różą rabatową, ale świetnie nadaje się też do kompozycji kwiatowych. Zachwyca pięknym delikatnym porcelanowo magnoliowym kolorem.

Na wystawie podziwiać można także niezwykłe kompozycje kwiatowe, przypominające  bukiety z obrazów dawnych mistrzów. „Muzeum natury” z  żywymi obrazami kwiatowymi inspirowanymi malarstwem stworzył zespół florystów pod kierunkiem mistrzyni florystyki Marioli Miklaszewskiej.

Piękne kwiaty i rośliny zdobią także inne części prezentacji : „Moc bioróżnorondności”  z naturalistycznymi aranżacjami nawiązującymi do łąk i dzikich zbiorowisk; „Siłę ziół” – strefę inspirowaną klasztornymi wirydarzami; „Róż-norodność – bogaty i różnorodny świat róż” z krzewami rabatowymi, angielskimi i miejskimi oraz kompozycjami mistrzyń florystyki Małgorzaty Szwagiel i Beaty Bychowskiej; „Cztery pory roku w Ogrodach” z rzeźbiarską i florystyczną symboliką; „Florystyczne arcydzieła” – kompozycje o różnorodnej stylistyce, aranżowane pod kierunkiem mistrza florystyki Macieja Krzusa. „oraz „Zielona strona miasta”, pokazująca  miasto pełne zieleni.

Wystawa czynna  w godz. 10-20. Towarzyszą jej m.in. wykłady i pokazy florystyczne, kiermasz roślin, występ Grupy La Dance i Kino Letnie.