Globalizacja to nie tylko dominacja wielkich koncernów, fakt, że na świecie króluje język angielski, czy rosnące zagrożenie ze strony ocieplenia klimatu, które dotyczy równo wszystkich mieszkańców Ziemi. To także bogactwo i bieda, szczęście i cierpienie, wolność i niewola milionów ludzi.
Wilhelmina Wosińska w wydanej niedawno książce „Oblicza globalizacji” przedstawia problem właśnie z tej drugiej perspektywy. To bodajże pierwsza książka na ten temat napisana przez psychologa.
„Uczłowieczyć globalizację” – pod takim tytułem autorka wygłosiła w Polsce serię wykładów. Specjalnie przyjechała w tym celu ze Stanów Zjednoczonych, gdzie od wielu lat mieszka. Jest profesorem psychologii na Arizona State University. Współpracuje z prof. Robertem B. Cialdinim, światowej sławy specjalistą w dziedzinie perswazji i wpływu społecznego, który opatrzył jej książkę wstępem. Wszystkie tantiemy ze sprzedaży „Obliczy globalizacji” autorka przekazała na rzecz UNICEF (Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom).
Czym jest właściwie globalizacja?
Wilhelmina Wosińska: