Specjalne dodatki pod hasłem „nauka" ukazują się raczej we wrześniu. To wtedy media prześcigają się w przeglądach metod kształcenia i obfitują w porady ekspertów. Podejmowanie takiego tematu w tygodniu poprzedzającym święta może dziwić. Ale zabieg jest celowy. Przecież to właśnie w tym okresie wydajemy najwięcej pieniędzy na prezenty dla dzieci. Sama Wigilia zaś to czas, kiedy poświęcamy im więcej niż zazwyczaj troski i uwagi.
Podczas rozmów z członkami jury konkursu „Świat przyjazny dziecku" organizowanego co roku w Warszawie przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, który nagradza i wskazuje najciekawsze, mądrze zaprojektowane przedmioty dla dzieci, dowiedziałam się, że najczęściej kupujemy bezrefleksyjnie. Ulegamy presji rozmaitych środowisk i modom na bakugany, różnego typu konsole, fosforyzujące klocki, zmieniające kolory kubki. Podkreślenie więc faktu, że za pomocą zabawek, książek, gier i filmów kształtujemy osobowość naszych dzieci, uznaliśmy za potrzebne właśnie w tym momencie.
Audiobooki, tak popularne dzisiaj kupować czy nie kupować? Rozwijają czy są pójściem na łatwiznę? Ot, posadzimy dziecię przed głośnikami, sami zaś zajmiemy się w tym czasie czymś innym. Wątpliwości rozwiewa pedagog i psycholog Joanna Korczak-Grochowska. Audiobookom mówi zdecydowanie „tak" wyjaśniając ich niebagatelną rolę w rozwoju percepcji.
Doktor Ewa Sokołowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie mówi z kolei o dobrodziejstwie gier planszowych. Przypomina nie tylko o tym, że przeżywające dziś renesans planszówki mogą być alternatywą dla gier komputerowych, ale też wyjaśnia, w jaki sposób gry zespołowe i emocje im towarzyszące pomagają wyrobić w dziecku pewne pożądane społecznie postawy i uczą je panowania nad własnymi emocjami. Napięcie towarzyszące rozgrywkom przy planszy porównuje do napięcia, jakie przeżywa dziecko w momencie sprawdzania jego umiejętności w szkole. – Można przypuszczać, że gdy poradzi sobie ze stresem podczas gry, to pokona również stres przy tablicy –wskazuje.
W dodatku, który trzymają państwo w dłoniach, polecamy edukacyjne książki, gry planszowe, filmy animowane, audiobooki. Szerzej przybliżone są książki nowe w Polsce, a znane od lat i popularne na świecie, opowiadające dzieciom o kulturze japońskiej, tzw. japoniki. Także seria dla najmłodszych – „D.O.M.E.K.", „D.E.S.I.G.N.", „M.O.D.A." i „S.Z.T.U.K.A." Te książki okazały się hitami, bo ich autorzy znaleźli atrakcyjną formułę na przekazanie małym czytelnikom wiedzy z tak trudnych dziedzin jak architektura, sztuka współczesna czy ikony designu.