Zainauguruje go Prezydent Bronisław Komorowski, który razem z młodzieżą (urodzoną 4 czerwca 1989 roku, czyli w dniu pierwszych demokratycznych wyborów) posadzi w Łazienkach Dąb Wolności. Prezydent spotka się również z dziećmi, urodzonymi w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004).
Od 1 do 4 maja wstęp do wszystkich muzealnych obiektów Łazienek jest wolny. W Pałacu na Wyspie będzie w tym czasie prezentowana kopia tomu Konstytucji 3 maja 1791 roku, wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
W Starej Pomarańczarni trzeba zobaczyć, jak odmieniły się jej wnętrza po konserwacji. Na ścianach galerii rzeźb zrekonstruowano wspaniałe pejzażowe XVIII-wieczne freski Jana Chrystiana Kamsetzera, nadwornego architekta króla Stanisława Augusta, jednego z głównych przedstawiciel klasycyzmu w Polsce. Ich odkrycie było sensacją. W odtworzeniu malowideł pomocny okazał się projekt polichromii Kamsetzera przechowywany w Gabinecie Rycin Uniwersytetu Warszawskiego.
Wstęp wolny to także wyjątkowa okazja do obejrzenia Pałacu Myślewickiego, Teatru Stanisławowskiego, czy Białego Domku
Bardzo interesującą wystawę z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej „Fundusze unijne - nowa przestrzeń dla kultury" prezentuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w galerii plenerowej na parkanie Łazienek. Uzmysławia ona, jak wiele inwestycji kulturalnych zrealizowaliśmy dzięki funduszom unijnym, głównie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Aż 79 inwestycji uzyskało za pośrednictwem Ministerstwa prawie 4 miliardy dofinansowania, w tym ze środków europejskich - 2,3 mld zł.