Co roku występują okresy wzmożonej zachorowalności na grypę, epidemie, a nawet pandemie tej choroby. Wirus ten przenosi się drogą kropelkową i bardzo łatwo się nim zarazić. Wystarczy przebywać w tym samym miejscu z inną zarażoną osobą. W okresie epidemii choroby należy unikać miejsc publicznych (kin, kawiarni, centrów handlowych) i osób zarażonych. Jednak od lat najlepszym zabezpieczeniem przed zachorowaniem jest szczepionka. Chroni przed grypą, a w przypadku zachorowania przed jej groźnymi powikłaniami. Wprawdzie nie zapobiega infekcjom grypopodobnym, ale wzmacniając układ immunologiczny, może łagodzić ich przebieg.
[srodtytul]Przeziębienie przebiega łagodniej[/srodtytul]
Grypa jest ostrą, wirusową chorobą zakaźną, która może prowadzić do poważnych powikłań, m.in: zapalenia płuc, zapalenia mózgu, opon mózgowych, zapalenia mięśnia sercowego, oskrzeli, ucha, zatok, zapalenia mięśni, uszkodzenia układu oddechowego. Bardzo łatwo się nią zarazić, gdyż wywołujący ją wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Okres od wniknięcia wirusa do organizmu do wystąpienia pierwszych objawów grypy wynosi od kilku do 48 godzin i już wtedy można zakażać innych, choć objawy choroby jeszcze nie wystąpiły. Wirus grypy atakuje układ oddechowy. Główne jej objawy to: wysoka gorączka (powyżej 39°C), nasilony ból mięśni i głowy, ogólne osłabienie, kaszel, rzadziej ból gardła, katar. U małych dzieci mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Przeziębienie natomiast ma o wiele łagodniejszy przebieg. Rzadko towarzyszy mu gorączka i bóle mięśni. Najczęściej objawia się katarem, bólem gardła i łagodnym kaszlem. Podczas grypy należy dużo pić i nie przemęczać organizmu oraz przyjmować przeciwbólowe i przeciwgorączkowe leki. – Niestety nie ma lekarstwa, które zabija wirusy, dlatego lekarz może zalecić jedynie ogólnie dostępne medykamenty i witaminy – dodaje Iwona Jakubowska.
[srodtytul]Groźne powikłania [/srodtytul]
Następstwem grypy są powikłania układu oddechowego, takie jak zapalenie płuc i oskrzeli, a także zapalenie oskrzelików u niemowląt i małych dzieci. Rzadziej, ale zdarzają się poważniejsze komplikacje, np. zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mięśni, a nawet zapalenie mózgu. – Najbardziej narażone na powikłania pogrypowe są małe dzieci i osoby powyżej 50. roku życia – dodaje dr Iwona Jakubowska.