Rozpoczynający się Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway porwie publiczność w magiczną podróż, w miejsca znane jej doskonale, lecz odmienione światłem wizji artystów z całej Europy. Toruń przez kilka dni będzie jedynym miejscem, gdzie nie odrywając stóp od ziemi, będzie można dotknąć kosmosu.

Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway w Toruniu jest organizowany nieprzerwanie od 2009 roku. Choć impreza jest młoda, od początku niezmiennie budzi te same, ekstremalnie silne emocje, a w pamięci widza pozostaje na zawsze. Skyway jest unikalnym połączeniem sztuki światła i astronomii. Dodatkowo proponuje wszystko to, czego oczekuje dzisiejszy, niezwykle wymagający widz – łączy sztukę z nauką i wciąga publiczność w bezpośrednią interakcję.

– Ideą festiwalu jest zaciekawienie publiczności pięknem i tajemniczością kosmosu – mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która wraz z Urzędem Miasta Torunia odpowiada za przygotowanie tej kilkudniowej kosmicznej atrakcji. – Sztuka prezentowana jest w przestrzeni miasta, dlatego nie będzie trudno nakłonić widzów, by stali się jej aktywną częścią. Instalacje świetlne, specjalne akcje i happeningi zostały przygotowane i dedykowane konkretnym przestrzeniom i miejscom Torunia. Festiwal ma także charakter edukacyjny – podkreśla Krystian Kubjaczyk. – Wieczornym pokazom świetlnych instalacji towarzyszą wykłady, specjalne pokazy i spotkania z naukowcami. Skyway jest zatem nie tylko unikalnym wydarzeniem artystycznym i sposobem na ciekawe wypełnienie czasu, ale też jest gratką dla pasjonatów kosmosu.

Festiwalowe projekcje nawiązujące do astronomii i innych nauk ścisłych w niecodzienny i jednocześnie niebywale przystępny sposób zachęcają widzów do dalszych naukowych poszukiwań. Wydarzenie ma charakter plenerowy, otwarty, niekomercyjny. Skyway w nowatorski sposób odwołuje się do wartości humanizmu, podkreśla wartość sztuki i nauki w życiu zbiorowości. Jest też fenomenem organizacyjnym. Pokazuje, że czerpanie z historii, tradycji, naturalnie występujących atrakcji i przeplatanie tego wszystkiego z dobrodziejstwami współczesności doprawionej artystyczną wizją jest najwłaściwszym kierunkiem promocji miasta.

Skyway ukazuje nowe oblicze Torunia. Innowacyjne sposoby przedstawiania sztuki, przejawiające się w licznych projekcjach wkomponowanych w przestrzeń miejską, łączą w unikalny sposób tradycję i współczesność. Architektura Torunia i jego związki z astronomią są źródłem inspiracji dla europejskich twórców. Podczas festiwalu swoje dzieła prezentują zarówno artyści światowej rangi, których prace uświetniają setki międzynarodowych wydarzeń, ale także lokalni artyści, którzy – choć dawno oswojeni z przestrzenią miasta – ciągle zaskakują pomysłowością i innowacyjnym podejściem do sztuki światła.

Każda edycja festiwalu nawiązuje do określonego zestawu tematów związanych z astronomią. W 2009 roku motto przewodnie wydarzenia brzmiało: „Let's share the sky", w 2010 roku gotycka Starówka z jej najpiękniejszymi budynkami została zamieniona w Układ Słoneczny, a w ubiegłym roku Toruniem zawładnęło pięć żywiołów – ziemia, ogień, woda, powietrze i kosmiczny eter.

Tegoroczna edycja festiwalu dedykowana jest jednemu z najbardziej elementarnych ciał niebieskich – gwieździe. Jej początek, struktura, jej astronomiczne i poetyckie znaczenie stanie się źródłem inspiracji dla instalacji, preformersów i akcji specjalnych, które złożą się na wyjątkowość czwartej edycji. W centrum miasta – jądrze gwiazdy – zostanie zaprezentowana główna instalacja – mapping 3D zainspirowany głównym tematem tegorocznego festiwalu. Strefę konwektywną – Wagę Materii – wyznaczą wielkoformatowe instalacje i projekcje. Fotosfera: Widzialne Piękno – obejmie przestrzeń dla delikatnych, wizualnych i konceptualnych interwencji. Chromosfera i korona –  Cząstki Graniczne – to pole ekspresji dla sztuki alternatywnej, akcji specjalnych i interwencji, które będą uzupełniać główny program festiwalu.

opr. kmg