Można na nim poznać dzieje chleba i różnorodne jego odmiany z wszystkich regionów świata oraz nauczyć się rozróżniać ziarna i mąki. Dowiedzieć się, jak przygotowywali pieczywo rzymianie, a jak piekarze z Chin i Indonezji. A także lepiej poznać współczesne wyroby polskich piekarzy.
Festiwal to nie tylko ekspozycja chlebów świata, ale również prezentacje na żywo wypiekania pieczywa według receptur kultywowanych w Europie, Australii i Oceanii, Chinach, Indonezji, krajach arabskich...
Ludzie wypiekają chleb już od 12 tysięcy lat. Wzmianki o nim znajdują się w najstarszych źródłach historii kultury materialnej Europy i Bliskiego Wschodu. Chleb jest jednym z podstawowych składników naszego pożywienia, ale odgrywa także ważna rolę kultowo-symboliczną, o czym mówi m.in. Stary Testament.
Najstarszy chleb, jaki udało się odnaleźć archeologom, pochodzi z Krety, a jego wiek określa się na 6100 lat. W starożytności był znany w Babilonii, Asyrii, Egipcie, Izraelu, Grecji oraz cesarstwie rzymskim (za czasów Oktawiana Augusta istniało podobno ponad 300 piekarń wytwarzających różne rodzaje chleba).
Wygląd i właściwości chleba zmieniały się w ciągu wieków Najbardziej pierwotną formą chleba są placki z mąki .