Druga młodość disco polo: na czym polega fenomen tej muzyki?

Wydawało się, że moda na disco polo bezpowrotnie przeminęła wraz z latami 90. i całą ówczesną mentalnością. Tymczasem musiały minąć zaledwie dwie dekady, by skoczne rytmy tego nurtu na nowo zagościły w sercach Polaków. Na czym polega fenomen disco?

Publikacja: 24.04.2014 17:16

Druga młodość disco polo: na czym polega fenomen tej muzyki?

Foto: ROL

Miliony fanów

Piosenki disco polo mają miliony wejść w sieci, na koncertach sale są pełne, a dyskotekowe wieczory z tą muzyką przyciągają rzesze miłośników pląsania do rytmów "Jesteś szalona" czy "Majteczki w kropeczki". W studenckich klubach Medyk i Remont w Warszawie regularnie występują takie gwiazdy jak Akcent czy Top One. Kiedy w ostatnie Walentynki w stolicy odbywała się specjalna gala piosenki disco polo, wszystkie bilety zostały wyprzedane, a chętnych było tak dużo, że zorganizowano dodatkowy koncert.

Media grające disco polo odnotowują niebywałe skoki popularności. Przykładowo, radio Plus, które całkowicie przestawiło się na muzykę disco, zyskało 400 procent więcej słuchaczy. Z kolei najpopularniejszym telewizyjnym kanałem muzycznym w Polsce jest stacja Polo TV. Średnio oglądają ją 42 tysiące widzów na minutę. To na jej antenie swój telewizyjny debiut miał największy przebój muzyki disco polo ostatnich lat „Ona tańczy dla mnie" zespołu Weekend, który w serwisie YouTube ma ponad 80 milionów wyświetleń. W Internecie nie brakuje również konkursów aktywizujących fanów disco. Przykładowo zwycięzca zabawy ze strony www.konkursdisco.pl zgarnie 10 tysięcy złotych. Nagrody dodatkowe to możliwość darmowego ściągnięcia najnowszych hitów, między innymi nowego singla coraz popularniejszego zespołu Piękni i Młodzi.

 

Prostota kluczem do sukcesu

Fenomen disco polo to jego przekaz – prosty i wesoły, który ma zachęcać do zabawy, tańca i flirtu. Twórcy disco przyznają, że gdy próbują wzbogacać swoje utwory o elementy house czy techno, okazuje się, że publiczność woli jednak tradycyjne, radosne brzmienia. Melodia ma wpadać w ucho, a słowa powinny być łatwe do zapamiętania i powtórzenia. Jeśli do tego autor piosenki znajdzie oryginalny temat i wzbudzi w ludziach poważniejsze emocje lub tęsknoty, to ma szansę wyróżnić się z tłumu podobnych utworów i wylansować hit danego sezonu.

Disco Polo narodziło się na wsiach i w małych miasteczkach i to z nimi jest kojarzone. Dlaczego zatem ten rodzaj muzyki ostatnio coraz więcej miejsca znajduje sobie w imprezowym krajobrazie największych miast Polski? Każdego roku do krajowych metropolii przybywa kilkadziesiąt tysięcy osób migrujących tu głównie za pracą. Wraz z nimi do nowych osiedli przybywa moda na disco polo, które, w przeciwieństwie do życia w wielkim mieście, jest swojskie i nieskomplikowane, i dlatego Polacy tak bardzo je kochają.

Kultura
Łazienki Królewskie w Warszawie: długa majówka
Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne