– Podejrzanym zostaną postawione zarzuty przestępstwa niegospodarności w wielkich rozmiarach – mówi „Rzeczpospolitej" Krzysztof Bukowiecki, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi.
W śledztwie badanych jest wiele wątków dotyczących „przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz karnoskarbowych, a związanych z działalnością Orlenu". Zarówno były prezes spółki, jak i dawni dyrektorzy zostali zatrzymani rano w miejscach zamieszkania, a te zostały przeszukane. Agenci zabezpieczyli m.in. nośniki elektroniczne. Śledztwo jest efektem blisko rocznej kontroli, jaką w paliwowej spółce przeprowadziło w 2017 r. CBA. Agenci badali umowy na wybrane usługi zlecane przez Orlen zewnętrznym firmom, w tym przestrzeganie procedur i wymogu gospodarności w rozporządzaniu mieniem przy zawieraniu umów marketingowych i sponsorskich.
Czytaj także: Były prezes PKN Orlen to doświadczony menedżer
Według informacji „Rzeczpospolitej" zarzuty niegospodarności „w wielkich rozmiarach" dla trojga zatrzymanych dotyczą umowy sponsorskiej Orlenu na widowisko dla fanów motoryzacji – Verva Street Racing – Dakar na Narodowym w 2014 r. – która miała być niekorzystnie rozliczona. Prokuratorzy na postawie ustaleń CBA Orlen twierdzą, że Orlen poniósł na tym straty sięgające ok. 3,3 mln zł.