Nowe odkrycie astronomów. Ważne pod kątem szukania życia poza Ziemią

Wykorzystując dane zebrane przez Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej (SOFIA), które ostatni lot odbyło w 2022 roku, naukowcy odkryli, po raz pierwszy, cząsteczki wody na powierzchni asteroidy — informuje serwis phys.org.

Publikacja: 14.02.2024 10:25

Trójwymiarowy model asteroidy Massalia

Trójwymiarowy model asteroidy Massalia

Foto: Astronomical Institute of the Charles University: Josef Ďurech, Vojtěch Sidorin, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej to powietrzne obserwatorium, będące wspólnym projektem NASA i niemieckiego Deutsches Zentrum für Luft-und Raumfahrt (DLR).

Dlaczego naukowcy szukają wody na asteroidach?

Naukowcy przyjrzeli się czterem planetoidom bogatym w krzemiany za pomocą instrumentu FORCAST (kamera dwukanałowa pracująca w podczerwieni) w celu wyizolowania sygnatur widmowych wskazujących na obecność wody molekularnej na dwóch z nich.

- Asteroidy są pozostałościami po procesie formowania planet, więc ich skład różni się w zależności od tego, w którym miejscu powstawały — powiedziała  dr Anicia Arredondo, główna autorka publikacji na łamach "The Planetary Science Journal".

Czytaj więcej

To kluczowy rok dla podboju kosmosu. Oto najważniejsze misje

- Szczególnie interesujący jest rozkład wody na asteroidach, ponieważ może rzucić światło na to, jak woda dotarła na Ziemię - dodała.

Krzemianowe asteroidy powstają blisko Słońca, podczas gdy lód pojawia się w znacznie dalszej odległości. Zdobycie wiedzy na temat umiejscowienia asteroidów i ich składu pomaga dowiedzieć się, w jaki sposób asteroidy były rozmieszczone w mgławicy słonecznej i zmieniały się od czasu powstania. 

To, jak wygląda rozkład wody w Układzie Słonecznym ma pomóc zdobyć wgląd w rozkład wody w innych układach planetarnych, co jest istotne ze względu na to, że woda jest składnikiem niezbędnym do pojawienia się życia w formie, jaką znamy w Ziemi. Wiedza o rozkładzie wody będzie więc cenną informacją pomagającą ustalić, gdzie powinniśmy szukać ewentualnego pozaziemskiego życia. 

Cząsteczki wody na powierzchni asteroid Iris i Massalia

Wykorzystując osiągnięcia zespołu, który odkrył cząsteczki wody na jasnej stronie Księżyca, naukowcy ustalili, że takie cząsteczki istnieją na asteroidach Iris i Massalia.

Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej to powietrzne obserwatorium, będące wspólnym projektem NASA i niemieckiego Deutsches Zentrum für Luft-und Raumfahrt (DLR).

Dlaczego naukowcy szukają wody na asteroidach?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kosmos
NASA szuka sposobu na sprowadzanie próbek z Marsa. Tanio i szybko
Kosmos
Odszedł Peter Higgs, odkrywca boskiej cząstki
Kosmos
Badania neutrin pomogą rozwiązać zagadkę powstania wszechświata
Kosmos
Księżyc będzie miał własną strefę czasową? Biały Dom nakazał ustalenie standardu
Kosmos
Astronomowie odkryli tajemnice galaktyki z początku istnienia wszechświata