Rosja o zdobyczach na Ukrainie. W 2024 r. zajęła teren mniejszy niż Warszawa

Siergiej Szojgu poinformował o tym jaką część Ukrainy udało się zająć rosyjskim wojskom w 2024 roku.

Publikacja: 02.04.2024 12:46

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 769

Szojgu podał, że od początku roku Rosjanie zajęli 403 km2 „terytoriów nowych obwodów Federacji Rosyjskiej”, czyli w rzeczywistości anektowanych nielegalnie przez Rosję w 2022 roku obwodów Ukrainy. To powierzchnia mniejsza niż powierzchnia Warszawy (która zajmuje ponad 500 km2).

Wojna w Ukrainie: Rosja twierdzi, że w marcu zdobyła pięć wsi

Największym sukcesem Rosji w tym roku było zajęcie w lutym Awdijiwki, miasta w obwodzie donieckim nazywanego „bramą do Doniecka”, z którego Ukraińcy wycofali się po kilku miesiącach intensywnych walk.

Czytaj więcej

Atak na cele w Tatarstanie. Ukraińcy uderzyli 1300 km od linii frontu

Ukraina znalazła się w defensywie w związku z impasem politycznym w USA, gdzie w Kongresie utknęła ustawa udostępniającą administracji Joe Bidena środki na dalsze wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Bez tych środków USA nie są w stanie przekazywać Ukraińcom kolejnych pakietów pomocy wojskowej, a ukraińskiej armii zaczyna brakować m.in. amunicji artyleryjskiej i przeciwlotniczej.

Szojgu w czasie spotkania z kadrą dowódczą rosyjskich sił zbrojnych mówił, że w marcu Rosjanie zajęli cztery wsie w obwodzie donieckim oraz jedną wieś w obwodzie zaporoskim.

- Kontynuujemy redukowanie potencjału bojowego wroga — dodał Szojgu. Jednocześnie Szojgu nie mówił nic o stratach Rosji, która — według danych Ukraińców — straciła od początku wojny niemal 450 tys. żołnierzy i niemal 7 tys. czołgów.

Minister obrony Rosji zapewnia, że żołnierze poborowi nie trafią na front

Szojgu mówił też, że w marcu rosyjska armia przeprowadziła dwa zmasowane uderzenia rakietowe na Ukrainę i 190 mniejszych uderzeń przy użyciu „broni precyzyjnej i bezzałogowych statków powietrznych”.

Minister obrony Rosji przyznał, że celem ataków była m.in. infrastruktura energetyczna. Szojgu dodał, że ataki te były „asymetryczną reakcją na działania Kijowa”, który „przenosi konflikt na terytorium Rosji dopuszczając się aktów terroru i ostrzeliwując cywili". Rosja w czasie ataków powietrznych na Ukrainę regularnie uszkadza budynki mieszkalne, szkoły, a także placówki ochrony zdrowia.

Szojgu mówił też, że Rosjanie, którzy trafią do armii w czasie wiosennego poboru, nie będą brać udział w działaniach wojennych na Ukrainie.

Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie przegłosowano ustawę o mobilizacji