"Szaleniec Putin najszybciej będzie zatrzymany przez rosyjski naród, jeśli ten sprzeciwi się wojnie" - głosi apel, który pojawił się na koncie Nawalnego na Instagramie.

Musicie organizować antywojenne wiece co weekend

Aleksiej Nawalny, rosyjski opozycjonista

Nawalny nie ma bezpośredniego dostępu do swoich profili w mediach społecznościowych, ale publikuje na nich swoje apele za pośrednictwem prawników i współpracowników.

"Musicie organizować antywojenne wiece co weekend, nawet jeśli wydaje się, że wszyscy was opuścili lub się boją... Jesteście kręgosłupem ruchu przeciw wojnie i śmierci" - napisał Nawalny.

Od 24 lutego Rosja prowadzi agresję przeciw Ukrainie. Moskwa nazywa działania wojenne na Ukrainie "operacją specjalną", której celem jest denazyfikacja i demilitaryzacja Ukrainy. W czwartek Siergiej Ławrow, po rozmowach z szefem MSZ Ukrainy, Dmytro Kułebą, przekonywał, że Rosja nie zaatakowała Ukrainy.

Od początku inwazji w Rosji zatrzymanych miało zostać 13 908 uczestników protestów antywojennych - wynika z szacunków organizacji OVD.

Nawalny odsiaduje karę więzienia za przestępstwa finansowe, do których się nie przyznaje twierdząc, że oskarżenia pod jego adresem mają charakter polityczny. W 2020 roku Nawalny trafił do Niemiec na leczenie, po tym jak padł ofiarą ataku z użyciem bojowego środka chemicznego z grupy nowiczoków. Rosyjskie władze zaprzeczają, jakoby miały stać za atakiem na Nawalnego z użyciem tego środka.