Arcelik przejmie zakłady oraz działalności sprzedażowo-logistyczne za cenę maksymalnie 220 mln euro. Zgodnie z oświadczeniem Arcelik przejmie wszystkie spółki Indesit International i Whirlpool od Whirlpool EMEA po spełnieniu niezbędnych zezwoleń i spełnieniu warunków umowy, jak uzyskanie zgody władz antymonopolowych na transakcję.

Wśród przejmowanych aktywów znajduje się zakład produkcyjny zatrudniający 2,5 tys. pracowników w Lipiecku w Rosji, który produkuje 2,8 mln sztuk lodówek i pralek rocznie.

Dodatkowo przejmowane są lokalne spółki, zajmujące się sprzedażą i dystrybucją AGD w Rosji, Kirgistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie, Uzbekistanie, Armenii, Gruzji, Azerbejdżanie, Kazachstanie, Białorusi i Mongolii.

Czytaj więcej

Rosyjski partner Mazdy i Forda wycofuje się z biznesu

Na początku marca Whirlpool zawiesił produkcję w dwóch fabrykach w Lipiecku, gdzie powstaje sprzęt pod markami Whirlpool, KitchenAid, Bauknecht, Hotpoint i Indesit.

Wcześniej setki firm zagranicznych, w tym producenci znanych światowych marek, ogłosiły czasowe lub całkowite „wycofanie się” z rynku rosyjskiego, jak zaprzestanie produkcji, wstrzymanie inwestycji lub działalności w Federacji Rosyjskiej w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę. Sprzedawanie operacji zwłaszcza przez firmy amerykańskie to efekt późniejszych sankcji zachodnich na Rosję.