- Możemy zobaczyć jego znaczący wpływ na Europę, która już wcześniej i tak była słaba. Jest prawdopodobnym, że może on również wepchnąć Stany Zjednoczone w recesję - powiedziała Yellen. Dodała jednak, że recesja jest mało prawdopodobna, jeśli epidemia mocno nie uderzy w USA. - Wcześniej mieliśmy dosyć dobre perspektywy i choć jest ryzyko, to prognozy dla USA wciąż wyglądają dobrze - uważa była szefowa Fedu.

Agencja Bloomberga ocenia obecnie, na podstawie prognoz analityków, że prawdopodobieństwo recesji USA w ciągu 12 miesięcy wynosi 25 proc.

Oznaki niepokoju dotyczącego epidemii koronawirusa słychać również w Europejskim Banku Centralnym. – Wszyscy z nas są bardzo zaniepokojeni tym, co się obecnie dzieje w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wiemy, że to zwiększa niepewność w dużym stopniu dla globalnych perspektyw gospodarczych i oczywiście też dla strefy euro. Gdy prowadzimy politykę pieniężną musimy naprawdę rozumieć jakie będą jej potencjalne skutki w średnim terminie, ale obecnie jest to niejasne – powiedziała Isabel Schnabel, członek zarządu EBC.