Sankcje wobec reżimu Białorusi uderzają rykoszetem w Litwę

Litwini policzyli, ile stracą na unijnych sankcjach wobec białoruskiego reżimu. Najwięksi poszkodowani to litewskie koleje i port w Kłajpedzie.

Aktualizacja: 30.06.2021 20:21 Publikacja: 30.06.2021 20:16

Sankcje wobec reżimu Białorusi uderzają rykoszetem w Litwę

Foto: Bloomberg

W związku z unijnymi sankcjami przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki litewska państwowa kolej Lietuvos geležinkeliai może stracić około 20 procent (2,5 mln ton) obrotów towarowych, czyli nawet 14 mln euro przychodów. Litewskie koleje przewoziły dotąd m.in białoruskie produkty naftowe oraz nawozy sztuczne do portów krajów bałtyckich.
Teraz stracą nie tylko na przewozach, ale także na opłatach, które białoruskie przedsiębiorstwa płaciły za korzystanie z infrastruktury kolejowej. To kwota ok. 10 mln euro, podało litewskie ministerstwo komunikacji i transportu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Gospodarka
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Gospodarka
Czy grozi nam powódź? Na razie nie, ale sytuacja może się zmienić
Gospodarka
Czy USA nadal są gwarantem globalnej stabilności?
Gospodarka
Unia chce pokonać Rosję w Ukrainie. Oto w jaki sposób
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama