Reuters podaje, że w związku z zapadalnością części długów i opłatą odsetek rząd w Caracas oraz PDVSA muszą zapłacić do końca tego roku 4 mld dol., podczas gdy rezerwy walutowe kraju spadły do niemal najniższego poziomu od dwóch dekad.

Tymczasem w związku z "podważaniem demokracji" w Wenezueli oraz przeprowadzeniem tam nieuznanych przez znaczną część społeczności międzynarodowej wyborów do Zgromadzenia Konstytucyjnego ministerstwo finansów USA poinformowało pod koniec lipca, że nakłada sankcje na Wenezuelę.

Bezprecedensowe restrykcje finansowe objęły samego Maduro; jego aktywa finansowe podlegające amerykańskiej jurysdykcji zostaną zamrożone, a obywatele USA będą mieli zakaz prowadzenia jakichkolwiek interesów z prezydentem Wenezueli.

Ponadto prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie zakazujące Amerykanom inwestowania w nowe papiery dłużne wyemitowane przez rząd w Caracas lub PDVSA.

"Wszyscy posiadacze są zaproszeni na różne rundy negocjacji w ciągu najbliższych kilku tygodni" - powiedział Maduro. Dodał, że Wenezuela chce się "uwolnić od amerykańskiego dolara (...) i wprowadzić nowy system płatności międzynarodowych" za pomocą takich walut jak juan, jen, rupia, euro i rubel.

Nie wyjaśnił jednak, czy płacenie za pomocą różnych walut jest opcją, która będzie elementem negocjacji z inwestorami.

Kolejną oznaką rosnących trudności Wenezueli z obsługą zadłużenia jest prośba Caracas o restrukturyzację długu wobec Rosji, o czym poinformował w piątek rosyjski minister finansów Anton Siłuanow. We wrześniu 2016 roku Wenezuela była winna Rosji 2,84 mld dol.

Wenezuela pogrążona jest od czterech lat w recesji, zmaga się z trzycyfrową inflacją oraz niedoborami żywności i leków. Opozycja oskarża Maduro o doprowadzenie kraju do ruiny gospodarczej.