Więcej jednorożców w Europie niż w Stanach

W tym roku na europejskich giełdach przeprowadzono 27 ofert akcji spółek technologicznych o łącznej wartości 32,5 miliarda dolarów – wynika z danych firmy dealroom.co, która śledzi szybko rozwijające się spółki. Tego rodzaju IPO może być jeszcze więcej.

Aktualizacja: 20.06.2018 14:25 Publikacja: 20.06.2018 14:23

Więcej jednorożców w Europie niż w Stanach

Foto: AdobeStock

Jeśli chodzi o spółki technologiczne, na myśl przychodzi przede wszystkim amerykańska Dolina Krzemowa. Spółki takie jak FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix i Google Alphabet) biją kolejne rekordy i osiągają wielomiliardowe kapitalizacje. Jednak w ostatnim czasie to firmy z siedzibą w Europie coraz częściej wchodzą na giełdę i osiągają status „jednorożców”. Nazywa się tak spółki, które rozpoczęły działalność jako startupy i których giełdowa kapitalizacja przekroczyła miliard dolarów.

– Od 2014 r. w Europie odnotowano więcej ofert publicznych akcji spółek technologicznych niż w Stanach Zjednoczonych, a latach 2016-2017 prawie dwa razy więcej – podkreśla cytowany przez portal CNBC James Clark, dyrektor ds. technologii z London Stock Exchange.

Jeśli chodzi o wycenę rynkową firm z branży technologicznej, Europa wciąż pozostaje w tyle za USA, jednak 2018 r. może zmniejszyć tą różnicę.

Debiuty europejskich „jednorożców” rozpoczęły się w kwietniu, kiedy na giełdę wszedł szwedzki Spotify. Firma oferuje swoim klientom streaming muzyki, a jej wycena osiągnęła w dniu debiutu ponad 29 mld dolarów. W maju czeski Avast, który zajmuje się produkcją oprogramowania antywirusowego, osiągnął kapitalizację na 2,7 mld dolarów. Więcej potencjalnych wartych co najmniej 1 mld dolarów spółek stoi w kolejce.

Funding Circle, który umożliwia inwestorom udzielanie bezpośrednich pożyczek małym firmom, oraz Farfetch, internetowa platforma sprzedaży ubrań, obie z siedzibą w Londynie, mają w tym roku ogłosić swoje plany dotyczące IPO. Jak podaje CNBC, Farfetch może osiągnąć wartość 6 miliardów dolarów.

Według holenderskiej firmy dealroom.co, która opublikowała listę potencjalnych 32 europejskich firm mogących osiągnąć miliardową kapitalizację, aktualnie mamy do czynienia z całą falą spółek kapitału podwyższonego ryzyka osiągających dojrzałość. To wynik inwestycji dokonanych w ciągu ostatnich pięciu do dziesięciu lat – dodaje firma.

Według prognoz aż 485 mniejszych europejskich firm technologicznych o wartości 200 milionów euro lub więcej może ostatecznie osiągnąć status jednorożca.

Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Na GPW znów wiosna
Giełda
Krajowy rynek w oczekiwaniu na decyzję RPP
Giełda
Ciężki początek sesji nad Wisłą
Giełda
Debiuty lekko odbiły. Ale na optymizm za wcześnie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem