Pogrom na europejskim rynku IPO

Aż o 95 proc. spadła w pierwszym kwartale wartość ofert publicznych na naszym kontynencie. Czy kolejne miesiące przyniosą ożywienie?

Aktualizacja: 09.04.2019 10:43 Publikacja: 09.04.2019 10:40

Pogrom na europejskim rynku IPO

Foto: Bloomberg

Wartość IPO wyniosła rekordowo niskie 0,7 mld euro. Miniony kwartał okazał się najgorszy pod względem aktywności na europejskim rynku ofert publicznych od pierwszego kwartału 2009 r. W Warszawie odnotowano zaledwie trzy IPO, wszystkie na NewConnect, a ich łączna wartość wyniosła 3 mln euro. Oznacza to już drugi kwartał z rzędu bez debiutu na rynku głównym GPW – wynika z najnowszego raportu PwC. 

Eksperci podkreślają, że niska aktywność na warszawskim parkiecie w pierwszym kwartale nie jest specjalnie zaskakująca – tradycyjnie to najspokojniejszy okres w roku jeśli chodzi o napływ nowych debiutantów. Martwi natomiast brak emitentów na rynku głównym (nie licząc przenosin z NewConnect spółek XTPL oraz Datawalk), a jeszcze bardziej – bardzo krótka lista spółek, których zapowiedzi wskazują na możliwy debiut w kolejnych miesiącach 2019 r.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Na GPW znów wiosna
Giełda
Krajowy rynek w oczekiwaniu na decyzję RPP
Giełda
Ciężki początek sesji nad Wisłą
Giełda
Debiuty lekko odbiły. Ale na optymizm za wcześnie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem