W poniedziałek po raz pierwszy od marca 2000 r. wskaźnik ten znalazł się powyżej 5000 pkt. Wówczas utrzymał się powyżej tej symbolicznej granicy zaledwie przez dwa dni. Później rozpoczął się jego ostry zjazd w dół: do października 2002 r. zdominowany przez spółki z sektora nowych technologii indeks stracił około 80 proc.
Powrót głównego indeksu giełdy Nasdaq do 5000 pkt prowokuje pytania, czy aby na tym rynku nie pęcznieje nowa bańka spekulacyjna. Obserwatorzy amerykańskiego rynku akcji w większości są zgodni, że historia się nie powtórzy.